Tanaka Works Remington 700 PSS – NBB

07. 04. 2004

Asi každému hráčovi airsoftu sa občas stane, že zatúži byť ostreľovačom. Mať výkonnú pušku a číhať ukrytý na svojich protivníkov. Jeden výstrel, jeden mŕtvy. Pozrime sa bližšie na zbraň, ktorá môže v tomto úsilí výrazne pomôcť...

img

Firma Tanaka Works je na Slovensku oficiálne zastúpená prvýkrát. V Muničáku je na pulte dostupná ostreľovacia puška M24 SWS, ktorá je v ostrej verzii odvodená od Remingtonu 700. A práve na tento model, Remington 700, sa v našej recenzii zameriame. V reálnej podobe spĺňa táto puška všetky predpoklady na to, aby bola spoľahlivým zbraňovým systémom. Používa zdokonalený záver typu Mauser. Obchodný úspech medzi profesionálmi dosiahla táto puška aj vďaka podstatne nižšej cene, než za akú môžete mať jej najväčšiu konkurentku z dielne Accuracy International.V tejto recenzii nebudeme ďalej skúmať, či je v airsofte vôbec možné dosiahnuť také podmienky, ktoré by zodpovedali najznámejšej práci ostreľovača, t.j. streľbe zo zálohy na veľkú vzdialenosť. Poďme sa radšej pozrieť, čo Tanaka svojmu užívateľovi ponúka. V čom je jej kúzlo a kde sú jej hranice použiteľnosti.

Vzhľad

Lepenková krabica hnedej farby, v ktorej Remington 700 dostanete, nič prekvapivé nesľubuje. Žiadne obrázky špeciálnych jednotiek, žiadne slogany. Len nápis informujúci o type zbrane a jej hrubý náčrt v obrysoch. Odložíte veko krabice a nájdete pušku v igelite, návod, plnítko, BB-čka a sto guličiek. Zásobník je zasunutý v puške.

V týchto chvíľach sa objavia pochybnosti, či je vaša investícia do 700ky správna. Za tridsať tisíc by ste určite čakali viac. V čom je teda ukrytá tá kôpka peňazí? Pomaly beriete zbraň do ruky (všimnite si, že píšeme z b r a ň ), igelit ide dole. Pochybnosti sa začínajú vytrácať.Počas písania recenzií sme mali v rukách už mnoho vydarených replík. Ale teraz, keď držíme v rukách Tanaku, keď ruky zvierajú niečo tak realistické, v mysli sa vynorí len jedno slovo. Hračky. Všetky tie elektriky, manuály a plynovky, všetky sa v porovnaní s týmto Remingtonom od Tanaky javia akosi hračkovo. Z čoho plynie takýto pocit? Dôvodov je niekoľko. Najskôr asi pocítite váhu zbrane. Tri a pol kila je poznať. Robustná konštrukcia pažbenia spolu s kovovým vyhotovením záveru a hlavne dáva dokopy ďalší dôvod na neveriace pokrútenie hlavou. A tak stojíte na mieste a dalo by sa povedať, že nastalo ticho. Nič nevŕzga, neťuká, zbraň je pevná a nekrúti sa. Jednoducho poučujete ticho. Paža pôsobí pri celkovej dĺžke 700ky útlo a jemne. Prekvapí svojou robustnosťou. Pištoľová pažbička je neobvykle široká, vhodná skôr do medvedej tlapy.Gravírovaný nápis Model 700 Manufactured by Tanaka Works spolu s výrobným číslom nájdete na puzdre záveru. Pevné mieridlá sú z kovu. Cieľnik je nastaviteľný. Treba podotknúť, že už s pevnými mieridlami je Tanaka na tridsať metrov priam majstrovsky presná. Na lište pre montáž optiky je otočné koliesko. Slúži na okamžité nastavenie Hop-Up systému.Celokovový zásobník je veľmi precízne vyrobený a vôbec nejaví známky nejakého unikania plynu, čo bolo v minulosti vyčítané Tanake pri zásobníkoch do krátkych zbraní. Nápustný ventil je v hornej časti. Zaujímavý je fakt, že naplnenie trvá asi päť sekúnd a spoľahlivejší priebeh napĺňania sme dosiahli bez vloženia dodatočného tesnenia do ventilu, čo je zatiaľ úplný opak oproti skúsenostiam so zásobníkmi iných plynových zbraní. Pružina, ktorá tlačí BB-čka je veľmi tuhá. Naplniť do zásobníka všetkých desať guličiek je obtiažna záležitosť, výrobca vedel, prečo je dobré do krabice pribaliť plnítko.Ak nič iné, tak už vzhľad a precíznosť vyhotovenia sú pádnymi argumentmi pre kúpu Remingtonu.

Ovládanie

Streľba si vyžaduje zvyk. Ide najmä o širokú pištoľovú pažbičku, ktorá zrovna nie je ergonomickým zázrakom. Tri a pol kila živej váhy tiež nepridá na manévrovateľnosti. Tanaka je práve týmito vlastnosťami výnimočná. Pôsobí sparťansky, priam vzdorovito.

Zásobník dáte do zbrane, keď je záver v zadnej, odomknutej polohe. V takej istej polohe ho môžete aj vybrať.Po uzamknutí záveru sa na jeho konci vysunie výstražník. Teraz je možné zbraň zaistiť proti výstrelu. Poistka je na tele vpravo od výstražníku a dá sa použiť len pri natiahnutom bicom mechanizme, inak je jej chod blokovaný.Spúšť má od výrobcu nastavený takmer nulový odpor. Pomocou troch skrutiek na spúšťovom mechanizme sa dá jej chod nastaviť. Regulovať môžete odpor, dĺžku chodu a prepad po výstrele. Samotná spúšť má určitú vôľu, ktorá sa stratí po obtiahnutí záveru.Plynový mechanizmus Pegasus, dáva R700ke úžasnú vlastnosť. Okamžitý výstrel. Žiadna latencia ako pri AEG (PSG1 odpusť nám). Rozdiel je stlačiť spúšť na Tanake a upgradnutej APS-2. Z tohto pohľadu je Remington absolútny víťaz.

Už sme spomínali, že manuálne mieridlá sú presné. Na takúto pušku sa však pýta puškohľad. Pri jeho montáži môžete naraziť na jeden problém. Montážne krúžky musia optiku uchytiť dostatočne vysoko nad montážnu lištu. Inak by puškohľad kolidoval s kolieskom pre nastavenie Hop-Up systému, prípadne by sa tento vôbec nedal regulovať.Záver sa dá z puzdra vysunúť po zatlačení na poistku, ktorá je pred spúšťou. O kúsok ďalej v lúčiku je tlačidlo záchytu zásobníku.

Základnú rozborku začnete práve vybratím zásobníka. Pokračujete uvoľnením záveru. Potom odskrutkujete skrutku za lúčikom a pred zásobníkovou šachtou. Zostala už len jedna skrutka, na konci predpažbia, ktorá zároveň slúži pre montáž popruhu alebo bipodu. Po oddelení pažbenia od zbytku pušky získate prístup k už známym skrutkám na nastavenie parametrov spúšte. Ak si pozornejšie všimnete vnútrajšok predpažbia, nájdete v ňom nápis Tanaka Works, taký istý nápis je aj na botke pažby.

Výkon

Ostreľovacia puška má byť výkonná. Tanaka ponúka v podobnom modely M24 SWS regulačné koliesko na prepúšťanie plynu. Pri modely R700 toto nenájdete. Výkon je teda možné regulovať len použitím rozdielneho plynu.

Remington 700 PSS je prispôsobená pre použitie GreenGasu aj TopGasu. BB-čko NulaDvojka sa pri použití TopGasu vyrúti z hlavne dlhej 63 cm rýchlosťou prevyšujúcou 600 fps. Predpoklad výkonu je teda splnený. Samozrejme, že sme neodolali a ihneď sme otestovali pevnosť u zopár dostupných predmetov. Výsledkom bolo prestrelenie steny PET fľaše (prázdnej aj plnej) alebo prestrelenie bavlneného trička.

Ostreľovacia puška musí byť presná. Presnosť sa v airsofte dá dosiahnuť (popri skúsenom a presne strieľajúcom hráčovi) použitím presnej hlavne, ťažkou muníciou a vyladením Hop-Up systému.

¨


V testovanej zbrani je nainštalovaná presná hlaveň od KM 6,04 mm TN. To by malo teoreticky zvýšiť presnosť aj rýchlosť guličky na ústí. Použité BB-čka boli od firmy Straight s váhou 0,36 g. Hop-Up je nastaviteľný, čo umožňuje prispôsobiť dráhu guličky konkrétnym podmienkam (keď je napríklad plyn menej výkonný kvôli vonkajšej teplote).

Ostreľovacia puška musí mať stabilný výkon. A táto požiadavka je veľmi dôležitá. Plynový systém od Tanaky funguje veľmi spoľahlivo a jednoducho. Plyn je však kameňom úrazu tejto zbrane. Konzistencia sily nie je na úrovni manuálov alebo AEG. Rozdiel v rýchlosti guličky nie je citeľný na krátku vzdialenosť 30-40 metrov. Ale plynový systém jednoducho nemôže bez presného výpustného ventilu ponúknuť stabilný výkon. Rozdielna rýchlosť totiž ovplyvňuje rotáciu guličky. Kým Hop-Up je statický a nemenný, rýchlosť sa mení a tým aj výsledná dráha guličky. Na 30 - 40 metrovú vzdialenosť to skutočne nie je problém. Ale Tanaka má potenciál pre streľbu na 70 metrov. A tu je už rozdiel dramatický. Ešte na vzdialenosť 50 metrov je rozptyl prijateľný a môžete spoľahlivo zasiahnuť terč 60 x 100 cm. Trafiť však terč na tých potenciálnych 70 metrov je skôr otázkou náhody. Situáciu by skutočne dokázal vyriešiť presný výpustný ventil. V súčasnosti je ešte nedostupný. Skúsenosti s výrobou doplnkov pre model Tanaka Kar98 však naznačujú, že by mal byť už čoskoro dostupný. Veď inak by bol Remington 700 PSS pri streľbe na 70 metrov len nebezpečne výkonnou replikou bez patričnej presnosti. Dovolíme si tvrdiť, že po splnení všetkých spomínaných požiadaviek sa R700-ka a M24 SWS stanú lídrami na trhu ostreľovacích pušiek. Predurčuje ich k tomu ľahká obsluha, nenáročné obťahovanie a vysoký výkon.

Praktické skúsenosti

Zbraň sme testovali pri zimnej akcii, kedy sa teplota na slnku neprehupla cez 5 stupňov. Aj napriek tomu sa systém správal stabilne, hoci výkon poklesol, odhadom, o jednu tretinu. Pri takýchto podmienkach by nebolo objektívne strieľať na terče vzdialené 30 a viac metrov.

Zopár dobrovoľníkov sa podujalo, že urobia živé terče. Aj napriek už spomínanému poklesu výkonu bolo ich prekvapenie dosť veľké, keď na zmeranú vzdialenosť 30 metrov pocítili zásah. Ešte viac však zaujal odstrašujúci zvukový efekt prelietajúceho BB-čka.Zásobník umožňuje vystreliť bez doplnenia plynu až 50 guličiek. Prvých 20 výstrelov je z hľadiska streľby na väčšiu vzdialenosť prijateľných. Potom už postupne dochádza k poklesu výkonu. Preto musíme odporúčať, aby si strelec zadovážil viac zásobníkov a postupne z každého vystrelil tých optimálnych 20 výstrelov. Testovacia akcia trvala dve hodiny a z Tanaky bolo vystrelených deväť guličiek, z toho štyrikrát bol protivník zasiahnutý. Počas tých dvoch hodín teda nebolo potrebné ani raz prebíjať alebo dopĺňať plyn. Všetky zásahy boli na vzdialenosť 25 – 30 metrov (odmerané). Každý zásah bol priznaný.

Belial

Komentáre

02.02.2012 :-)

spacetrooperspacetrooper
ozkouším,jen teď se mi nějak nedostává času:-))hlavně jsem potřeboval nějaký tip,protože s plynovou puškou nemám moc zkušeností.díky:-)

01.02.2012 Re: spacetrooper

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Nedrhne pododavac/pruzinka v zasobniku? Neni problem s podavaci tryskou na zaveru ve zbrani? Mate moznost otestovat jiny zasobnik?

01.02.2012 trochu problém:-))

spacetrooperspacetrooper
tuhle zbraň jsem dostal,je po upgrade,ale nějak zlobí zásobník,nechce podávat kule,nevíte někdo v čem by mohl být problém???prosím o radu

31.12.2007 optika

ruzicka.roruzicka.ro
Co je na tom za optiku???

30.04.2004 postřehy...

HarryHarry
8mm nikdo nevyrábí... Ani samotnou hlaveň, ani konverzní set. O víkendu jsem si výborně zastřílel z půdy jednoho baráku na střechy a okna dvou protějších domů. Jeden byl ve vzdálenosti 45-50m, druhý 53-58m (měřeno laserovým dálkoměrem). Cíle se samozřejmě neukazovaly jako celá postava, ale částečně se kryly. Ze asi 100!!! vystřelených ran jsem měl 3! zásahy. Pravdou je, že foukal nárazový vítr, ale bylo to zklamání... Jediná pozitivní věc byla, že z těch dvou domů nikdo nestřílel na zbytek mýho týmu pode mnou v oknech baráku...

20.04.2004

MaximMaxim
Na jake internetove strance nebo kde se da sehnat m24 s 8mm hlavní od tanaka works

18.04.2004 AEG vs. manuál sniper

HarryHarry
To Piknik: konečně to někdo pochopil... Ano, AEG v základu zasypeš na 40m cíl hejnem kulí, takže zásah nebejvá problém. U manuální sniperky se prostě musíš trefit jednou ranou. Pokud možno první, protože pak se to hejno kuliček plazí tvým směrem... Navíc jenom těžko lze manuální sniperkou útočit proti AEG, která je v krytu. Jednoranná puška má jednoduše docela omezený použití. A i když se budeš snažit, tak ve spoustě akcí a scénářů prostě sniperku nepoužiješ, ani kdyby ses rozkrájel. Takže ačkoliv každej chce být "sniper", jenom zřídka lze využít snipera v akci. Navíc ke sniperce potřebuješ záložku, nejlépe nějakou menší AEG, nebo plynovku s dávkou... Bohužel, "snipeři" to v airsoftu nemají jednoduchý. K puškám od Tanaky: nikdo nezpochybňuje že nejsou silný. Naopak, jsou zatraceně silný, kuličky hvízdaj jak o život a mají energii i v dopadu královskou. Jenže nejsou bohužel moc přesný... Ke vzdálenostem už fakt nemám co bych dodal, snad jen pokud někdo vlastní M700/M24 Tanaka a trefuje terč rozumný velikosti na 80m, tak jí od něj rád koupím za dobrou cenu (ta moje /a i spousty ostatních/ totiž bude asi zmetek...) :-)

15.04.2004

PiknikPiknik
Hele Harry myslim že se pleteš na 40 metrů se dá trefit ležící člověk s klasickou AEG bez upgrade a ta dá plus mínus 90m/s tak aby ta M700 nestřílela v klidu na 60 nebo 70 metrů to bych se hodně divil. Ale zase je fakt že sem jí ještě v akci neviděl. Jestli náhodou nemáš ten svuj laserovej dálkoměr trošku rozkašenej :-) Dyžtak mi napiš přemejšlim o koupi této zbraně tak by mě zajímal objektivní názor.

Novinky a zľavy emailom