Čo je to Airsoft?

Snáď každý chlapec (a niekedy aj dievča) behal ako malý s ostatnými spolubojovníkmi po sídlisku a s drievkem v ruke mohutne jačal: "Pahahahaha! Si mŕtvy!". Ako išla leta ďalej, drievka sa menili za striekacie pištole a neskôr za kuličkovky z hračkárstve ... a potom prišiel Airsoft!

Airsoft vznikol v Japonsku, ako odpoveď na americký Paintball. Pôvodne Japonci vyrábali makety reálnych zbraní v mierke 1:1, ktoré si každý mohol zavesiť na stenu ako dekoráciu. Postupom času zbrane zdokonalili a naučili" strieľať guličky. Najprv po jednej a neskôr i dávkou. Kvôli zvýšeniu dostrelu bol vynájdený systém hop-up, bez ktorého si už dnes nikto zbraň nedokáže predstaviť.

Airsoftové hry

Ako už bolo naznačené, v airsofte ide o zbrane a o boj. Rovnako ako v painballe, sú ai v airsofte zvyčajne dve družstva, ktorá stojí proti sebe. Väčšinou je úlohou sa navzájom eliminovať. Tu si možno hovoríte: "Aha, zelený mozgy. Vojna je minula, tak robia blbiny!". Omyl! Verte alebo nie, Airsoft je HRA ako každá iná. Má pravidlá a presný priebeh. Hoci po sebe hráči strieľajú umelé projektily s priemerom 6 alebo 8 mm, u ktorých sa rýchlosť pohybuje okolo 100 m/s, nedochádza tu prakticky k žiadnym zraneniam.

Ako taká Airsoftová bitva prebieha? Najskôr je potrebné nájsť vhodnú lokalitu. Odľahlý kus lesa, rozvaliny domov, opustené JZD alebo bývalý vojenský priestor. To všetko, po dohovore s majiteľmi alebo príslušnými úradmi, dokonale poslúži ako perfektné bojisko pre rôzne štýly boja. Nie je to obyčajné behanie a kropenie všetkého čo sa hýbe. V airsofte nevyhráva hrubá sila, ale chytrosť a lesť. Schopnosť prelstiť protivníka a napadnúť ho zo zálohy sa cení najviac. Nie je výnimkou, že tím 10 skúsenejších hráčov, je schopný sa ubrániť dvojnásobnej presile a to bez jedinej straty vo vlastných radoch.

Airsoft sa teda dosť blíži priebehu reálne bitky, až na to, že "umieranie" je len ako. A ako sa umiera? Zasiahnutý obvykle cíti alebo počuje zásah guličky do svojho tela. V rámci Fair Play zdvihne ruku a odchádza z bojiska. Pokiaľ zasiahnutý nič necíti a nepočuje, je na strelcovi, aby uvážil či naozaj trafil a svoj zásah oznámil. Zasiahnutý opäť v rámci Fair Play odchádza. Ako vidíte, Airsoft je veľa o "férovosti" hráčov. Je to veľmi dobré sito, ktoré určuje, že Airsoft hrajú väčšinou rozumní a príjemní ľudia, s ktorými zažijete veľa skvelých okamihov a zábavy.

Airsoftové zbrane

Airsoftové zbrane sú podľa zákonov Českej Republiky "plynové zbrane kategórie D", ktorých vlastníctvo môže nadobúdať fyzická osoba staršia ako 18 rokov. Zbraňou je na výber veľké množstvo od spústy najrôznejších výrobcov. Ceny sa pohybujú od 300 Kč (cca 11 €), až po veľmi vysoké čiastky za zberateľské kúsky a limitované, ručne vyrábané, edície zbraní. Lacnejšie zbrane sú vyrobené z pevného ABS plastu, ktorý zaručuje aj vernú podobu s reálnou predlohou. V súčasnej dobe sa však na trhu viac presadzujú celokovové modely, ktoré ponúkajú nielen reálny rozmer, ale aj zodpovedajúcu hmotnosť a väčšiu odolnosť. Výnimkou nie sú ani zbrane vyrobené z ocele a skutočného dreva.

Zbrane môžeme podľa funkcie rozdeliť na tri základné typy - manuálne, plynové a elektrické. Vo všetkých týchto zbraniach sa využíva tlak plynov k "vyfúknutie" guličky z hlavne. V plynových zbraniach je hnacou silou špeciálny plyn. U manuálnych a elektrických zbraní sa využíva vzduch stlačený piestom, ktorý je hnaný pružinou. Manuálne zbrane je potrebné pred každým výstrelom natiahnuť. V elektrických toto cez prevody obstaráva elektromotor napájaný akumulátorom. Elektrické zbrane, nazývané tiež AEG, sú najpoužívanejšie vďaka svojej efektivite a užívateľskému komfortu. Ich výhoda spočíva v automatickej streľbe, ktorá je najvernejší imitáciou streľby zo skutočných zbraní. Airsoft zbrane sa dajú aj dobre upgradovať a tým získajú podstatne lepšiu presnosť a dostrel.

Novinky a zľavy emailom