Slovník odborných výrazov a skratiek

a b c č d e f g h ch i j k l m n o p q r ř s š t ť u ú v w x y z ž
AEG

Automatic Electric Gun (automatická elektrická zbraň). Najčastejšie a najefektívnejšie airsoftové zbrane. Realisticky spracované repliky skutočných strelných zbraní. Ponúkajú možnosť streľby jednotlivými ranami alebo dávkou - kadencia je podobná ako u ich reálnych palných predlôh, častokrát aj vyššie. Tieto zbrane fungujú na princípe pružiny, piestu a elektromotora napájaného akumulátorom. Ku streľbe sa používajú plastové guličky kalibru 6 mm o rôznych hmotnostiach (0,20 až 0,45 gramov), ktoré sa vystreľujú rýchlosťou cca 100 - 150 m/s. Zbrane v základnom prevedenie dosahujú veľmi dobré presnosti a dostrelu okolo 45 metrov. Inovované modely sa silnejší pružinou môžu mať dostrel aj 100 metrov. Elektrické zbrane sú nenáročné na užívateľskú údržbu.

CQB

Close Quarter Battle (boj v uzavretých priestoroch). Označenie sa používa pre airsoftové hry v budovách a miestach, kde sa protihráči stretávajú na krátke vzdialenosti.

GBB

Gas Blow Back (plynovka so systémom BlowBack). Zbrane tejto konštrukcie najdokonalejšie kopírujú funkciu svojej reálnej palnej predlohy a pocit pri výstrele je tak naozaj dokonalý. Pri streľbe sa u tohto systému pohybuje záver zbrane a tým vzniká pomerne citeľný spätný ráz. Táto konštrukcia je používaná u airsoftových plynových pištolí, ale aj u niektorých samopalov a útočných pušiek. K funkcii je nevyhnutné použitie hnacieho média - plynu - typu GreenGas, HFC 134/144a, alebo CO2. Ten sa jednoducho plnia z externej tlakovej fľaše do zásobníka, alebo v prípade zbraní na CO2 sa používajú jednorazové výmenné bombičky. Plynové zbrane všeobecne nie sú vhodné do chladnejšieho počasia, pretože potom hrozí úniky plynu alebo rôzne iné závady a disfunkcie. Plynovky typu GBB vyžadujú pravidelnú a dôkladnú údržbu, čistenie a mazanie.

GNB

Gas Non Back (plynovka s fixným záverom). Táto konštrukcia je spravidla používaná u airsoftových plynových pištolí, ale aj u niektorých typov pušiek. K pohonu GNB zbraní slúži hnacie plyny typu GreenGas, HFC 134/144a, alebo CO2. Ten sa jednoducho plnia z externej tlakovej fľaše do zásobníka, alebo v prípade zbraní na CO2 sa používajú jednorazové výmenné bombičky. U týchto zbraní sa pri výstrele nepohybuje záver a navyše majú vždy tuhšie chod spúšte (nutný pre záklz a nabitie ďalšie strely) ako modely GBB. výhodou oproti systému s BlowBack je spravidla dosiahnutie vyššej úsťovej rýchlosti (plyn sa plne využije iba pre výstrel guličky zo zbrane) a ďaleko menšia spotreba plynu. Plynové zbrane všeobecne nie sú vhodné do chladnejšieho počasia, pretože potom hrozí úniky plynu alebo rôzne iné závady a disfunkcie. Plynovky typu GNB vyžadujú pravidelnú údržbu a mazanie.

BlowBack

Systém, ktorý verne napodobňuje pohyb záveru zbrane pri výstrelu a užívateľovi umožňuje cítiť aj spätný ráz. Táto konštrukcia je spravidla používaná u airsoftových plynových pištolí, ale aj u niektorých samopalov a útočných pušiek. K funkcii týchto zbraní slúžia hnacie plyny. Systém BlowBack je stále častejšie používaný pre zvýšenie efektu realistickosti pri výstrele i u elektrických zbraní AEG/AEP. Avšak u nich je táto funkcia vykúpená vyššou spotrebou z akumulátora a väčším zaťažovaním vnútorných dielov.

Tlačák

Tlačný zásobník (pomenovaný podľa tlačné pružiny vnútri) je najčastejšie používaný u manuálnych, plynových i AEP zbraní. Tiež sú rôzne varianty týchto zásobníkov vyrábané pre elektrické AEG zbrane. Sú určené predovšetkým pre užívateľov, ktorí v airsoftu vyznávajú väčšiu realitu spojenú s častým prebíjaním zbrane. Miernou nevýhodou týchto zásobníkov je nutnosť plnenia guľôčok cez horný výstupný otvor (jednoducho riešiteľné pomocou rýchloplničky) a tiež kapacita guličiek v zásobníku je oproti točákům zhruba tretinová. Výhodou je určite aj to, že pri pohybe so zbraňou v zásobníku nechraptí guličky.

Točák

Natáčacie zásobník najčastejšie používaný ako originálne príslušenstvo k zbraniam typu AEG. Výhodou tohto zásobníka je jeho spoľahlivosť a veľká kapacita až niekoľkých stoviek guľôčok. Princíp funkcie zásobníkov spočíva v tom, že guličky sú z hlavnej šachty vytlačene pomocou mlynčeka s lopatkami, ktorý smeruje stĺpik guličiek ku komore zbrane. Nevýhodou je nutnosť dotáčanie závitovkové pružiny pomocou kolieska umiestneného na dne zásobníka (niekedy sa používa aj naťahovacie lanko, alebo kľúčik) a typická vlastnosť je chrastenie guličiek počas pohybu.

Hop-Up

Zariadenie udeľujúce guličke spätnú rotáciu, ktorá vplyvom obtekanie vzduchu spôsobuje vztlak (princíp známy u krídla lietadla) a tým dochádza k efektívnemu prekonávanie zemskej gravitácie a k narovnanie bežnej balistickej krivky. Zbrane vybavené týmto zariadením majú dostrel približne o 50% vyššia ako zbrane bez Hop-Up a to pri rovnakej úsťovej rýchlosti. Správne nastavený Hop-Up výrazne zvýši dostrel zbrane aj pri relatívne malej úsťovej rýchlosti. Airsoft zbrane môžu mať regulovateľný Hop-Up, fixný Hop-Up alebo môže úplne chýbať.

Semi-auto

Poloautomatický režim streľby. Po stlačenie spúšte zbraň vystrelí jednu guľôčku. Pre ďalšie výstrely je nutné znovu stlačiť spúšť. Tento režim streľby, ktorý je možne jednoducho nastaviť prepínačom na zbrani, je typický pre elektrické zbrane typu AEG/AEP a pre zbrane plynové.

Full-auto

Plne automatický režim streľby. Po dobu stlačenia spúšte zbraň nepretržite opakuje výstrely guličiek až do uvoľnenia spúšte. Tento režim streľby, ktorý je možne jednoducho nastaviť prepínačom na zbrani, je typický pre elektrické zbrane typu AEG/AEP a na určité zbrane plynové.

Burst

Streľba krátku dávkou. Zbraň po stlačení spúšte vykoná definovaný počet výstrelov (najčastejšie 3 výstrely) a potom ich pre ďalšie výstrely nutné uvoľniť a znova stlačiť spúšť. Niektoré elektrické AEG zbrane umožňujú naprogramovať počet vystrelených rán v jednej salve.

PMR

Personal Mobile Radio je elektronické zariadenie (vysielačka) umožňujúci komunikáciu prostredníctvom dvoch kompaktných bezdrôtových rádiostaníc, pracujúcich na 8 povolených kanáloch v pásme 446 až 446,1 MHz. Rádiostanice PMR sú voľne predajné a dosah prenosu je závislý na terénnych prekážkach medzi stanicami, ktorý je za ideálnych podmienok možný až na niekoľko kilometrov.

AEP

Automatic Electric Pistol (automatická elektrická pištoľ). Tento názov je typický pre rýchlo sa rozširujúcej kompaktné airsoftové zbrane (prevažne pištole), ktoré fungujú na princípe piestu a elektromotora napájaného akumulátorom. Hlavná výhoda AEP pištoľou spočíva v lacnom prevádzky a možnosti voľby medzi jednotlivými výstrelmi a dávkou. Elektrické pištole dosahujú úsťovej rýchlosti cca 65 m/s a dostrelu okolo 35 metrov.

DMR

Designated Marksman Rifle (zbraň určená pre presnú streľbu). U reálnych zbraní sa väčšinou jedná o upravenú útočnú pušku, vybavenú dlhší a silnejší hlavné, zameriavací optikou (puškohľadom), dvojnožkou a ďalšie špecifikom výbavou. V airsofte sa bežne na tento účel používajú elektrické zbrane AEG, ktoré sa doplnia puškohľadom, dvojnožkou, tlmičom a ďalším taktický príslušenstvom. Väčšinou sa u týchto zbraní vykonáva upgrade pre zvýšenie dostrelu a presnosti.

BB

Ball Bullets (okrúhle strely). Plastové guľôčky kalibru 6 mm (výnimočne 8 mm) používané do airsoft zbraní. Guličky sa vyrábajú v širokej škále hmotnosťí od 0.12 do 0.45 gramov. Použitie správnej hmotnosti guličiek je vhodné voliť v závislosti na úsťovej rýchlosti, nastavenie Hop-Up, požadovanom dostrelu a presnosti konkrétnej zbrane. Ďalej je nutné pre správnu funkciu a životnosť Vašej zbrane požívať vždy guličky od renomovaných výrobcov. Na našich stránkach môžete kúpiť špičkové guľôčky od značky BLS.

BULLPUP

Názov pre zbrane (najčastejšie útočnej pušky), ktoré sú špecifické umiestnením zásobníka za spúšťou. Vďaka tejto dômyselnej konštrukcii majú tieto zbrane kompaktné rozmery, dlhú hlaveň a výbornú ovládateľnosť.

Novinky a zľavy emailom