Ako správne merať reálnu tuhosť airsoft pružín?

06. 01. 2017

Iste ste sa už stretli s doslovne rozprávkovým vyprávaním, ako sa zo slabej pružiny dostávajú astronomické výkony. Poďte sa na to s nami pozrieť objektívne.

img

Najskôr sa zameriame na to akú úlohu má pružina v samotnej zbrani. V podstate ide o hlavný výkonový diel, ktorý sa najväčšou mierou podieľa na výkonu/energii airsoft zbrane. Ich značenie sa líši podľa konkrétnych výrobcov a určenie, ale názvy najčastejšie začínajú písmenkami M a SP. Všeobecne by malo platiť, že čísla za písmenom znamenajú teoretickú úsťovú rýchlosť v m/s. Napr. s pružinou M120 (samozrejme - u správne zosadené zbrane) by sa malo docieliť úsťovej rýchlosti cca 120 m/s. Niekedy bývajú tuhosti pružín uvedené v percentách - číselný údaj v tomto prípade znamená o koľko percent je pružina silnejšia, než pružina základná.

Dôležitý, ale veľakrát opomínaný faktor je tzv. reálna tuhosť pružiny. Keďže neexistuje žiadna norma, ani obecne dodržiavaný zvyk, tak u väčšiny výrobcov pružín je možné namerať reálnu tuhosť o jeden alebo dva rády vyššiu, než ak je uvedený údaj na obale výrobku. To môže logicky spôsobiť ťažkosti po zložení zbrane, kedy konfigurácia je konštruovaná na určité zaťaženie, ale skutočnosť je úplne inde a tak dochádza k väčšiemu a nepredpokladanému náporu na diely, respektíve k ich vyššiemu opotrebovávanie.

V našom servise vždy a každú inštalovanú pružinu meriame na jej reálnu tuhosť. Vychádzame zo škály tuhosťou pružín značky Systema, ktoré boli na trhu prvé a tým pádom, podľa nášho názoru, určili aspoň nejaký štandard. Tieto pružiny dosahovali realistických výkonov a označenia na obaloch zodpovedalo zmysle M120 = 120 m/s, M150 = 150 m/s atď. Nemá absolútne zmysel pristupovať na hru typu: „Mám vo zbrani len M120, ale výkon je 145 m/s! To som ale borec.

Určite sa od niekoho dopočujete, že niektoré značky pružín sú lepšie ako iné a zbrane s nimi dosahujú väčšieho výkonu. Je to opäť nezmysel, keďže vždy je to o porovnania priemeru drôtu, materiálov, spôsobu vinutia a počte závitov. Nič viac sa na pružine jednoducho vykúzliť nedá, a preto je pre nás pri upgrade dôležitejšie reálna tuhosť pružiny viac, než udávaný parameter od výrobca. Majte tiež na pamäti, že akákoľvek pružina sa skôr alebo neskôr „oslabí“ a ustáli na nižšej úrovni (platí viac u silnejších typov). Tiež platí, že nemá zmysel kupovať drahé pružiny. Lepšie je raz za rok alebo dva pružinu vymeniť za novú, ktorá nebude unavená, než utrácať peniaze za nezmyselne drahé produkty.

Teraz k samotnému určenie reálnej tuhosti pružiny. Podľa nasledujúceho návodu si môžete sami zostrojiť takýto prípravok a zistiť reálnu tuhosť svojich pružín. V podstate si tak zostrojíte jednoúčelový Newtonmeter na tlačné pružiny.

Tuhost airsoft pruzin

Popis funkcie: do dosky s hrúbkou 7,2 cm vyvŕtajte zvisle dieru pre zasunutie meracie tyče. Táto má po svojej dĺžke stupnici pre určenie tuhosti. Vo vrchnej časti merací tyče je otvor pre zasunutie čapu, ktorý bude stláčať pružinu. Na spodnej strane tyče je zavesené závažie 6,5 kg. Po vloženie pružiny medzi čap a dosku zaveste závažie. Odčítajte reálnu tuhosť pružiny pod doskou v mieste vyznačenom na obr. vyššie.

Takýto prípravok na meranie tuhosti pružín používame aj v našom servise dlhšie ako 10 rokov. Je to neoceniteľný pomocník pri upgrade a oprave každej airsoft zbrane, pretože technik si na začiatku zmeria reálnu tuhosť pružiny a tým môže lepšie zvoliť konfiguráciu použitých dielov (prevodový pomer kolies, motoriek a napätie batérie). Po zloženie zbrane a zmeranie jej úsťovej rýchlosti je možno určiť či výsledný výkon korešponduje s reálnou tuhosťou pružiny. Technik skrátka zistí, či mu niekde uniká tlak vzduchu či niečo drhne, a alebo či je šikula a dostal sa treba o 15 m/s nad reálnu tuhosť pružiny a môže sa potľapkať po ramenách:).

Komentáre

06.03.2017 Otazka

Matej HrivnákMatej Hrivnák

Mal by som 2 otazky ktore mozu ovplyvnit celkovy vysledok: 1. Nemalo by oznacenie 0cm zacinat pod čapom? Lebo na obrazku je 0cm v strede otvoru pre čap a kedze nevieme rozmer otvoru, nevieme to presne ocejchovat a budeme mat nepresne meranie 2. Zavazie ma vahu 6,5kg ale samotna tyc sama o seba ma nezanedbatelnu vahu ktora moze ovplyvnit vysledok. Tych 6,5kg je zavazie aj s tycou alebo len zavazie + XY kg tyc???

AirsoftGuns: Děkujeme za Vaší všímavou připomínku, ta je určitě správná a k věci. Hmotnost tyče s háčkem na zavěšení závaží je 130g. Velikost otvoru je na hřebík, závlačku nebo imbus - průměr otvoru tedy 2-3 mm. 0 tedy může začínat klidně v ose, protože toto již nehraje žádný zásadní rozdíl. Ještě je důležité zmínit, že měření tuhosti na principu ocejchované tyče lze použít pouze u pružin s celkovým počtem závitů cca 29 - 32. U pružin mimo interval bude měření nepřesné - v tomto případě je lepší použít metodu "váhy" stlačené pružiny. O tom může být třeba další článek :)


Novinky a zľavy emailom