TOKYO MARUI HI-CAPA 4.3

14. 07. 2006

Na moju veľkú radosť Tokyo Marui v poslednej dobe chrlí jednu plynovku za druhou a stále zaujímavé modely, ktoré sú po dlhosiahlom portfóliu Berriet a Glockov skvelým spestrením airsoftového trhu...

img

Po nadupanej a dosiaľ neprekonanej HI-CAPE 5.1 prišiel zaujímavý SIG Sauer P226 a začali sa šíriť správy o vydaní dlhoočakávaného armádneho M1911. V zálohe by mal byť (po tak trochu exotickom G26 Advance a kabelkovom G26) aj klasický Glock 17. Obe zbrane však predbehla kompaktná varianta vlajkovej lode Hi-Capovej série pod označením HI-CAPA 4.3 Tactical Custom.

Rovnako ako jej staršia a väčšia sestra, aj štyri-trojka nesie označenie Hi-Kick & Hi-Grouping, takže rodokmeň bude mať maličká absolútne v poriadku. Čo ju vlastne odlišuje od päť-jednotky? Na prvý pohľad kompaktnejšia konštrukcia, masívnejší (pritom ale kratší) záver, bicí kohútik i hlaveň v čiernom prevedení, skrátený "bobrí chvost" dlaňovej poistky a kratší zásobník bez prečnievajúcej športovej plastovej pätky, čo technicky znamená znížený objem plynovej nádržky a menšiu kapacitu munície. Nevidím ale dôvod, prečo nezačať recenziu tradične - od krabice :)

CELKOVÝ DOJEM

Po tom množstve plynoviek ma už snáď ani neprekvapuje, že Tokyo Marui je jedna z firiem, ktoré dbajú nielen na výrobok samotný, ale aj na to, v čom sa predáva - teda obal. Čierne krabice blowbackových pištolí ma vždy lákali svojou eleganciou a obdivovaním ich vzhľadu som odďaľoval ten moment, kedy zložím vrchný kryt krabice a zhliadnem, čo skrýva vo svojich útrobách.A naozaj - stálo to zato. Matná čierna kráska v kompaktnom prevedení je pastvou pre oči. Celkovo pôsobí masívnym dojmom, k čomu prispieva moderný hranatý tvar záveru s hrubým ryhovaním vpredu i vzadu, kde absentuje predné vybranie známe z verzie 5.1. Telo zbrane končí zarovno so záverom a s integrovanou lištou pre montáž taktického príslušenstva dojem masívnosti umocňuje. Praktický kombatový lučík je zhodný s päť-jednotkou, ukrýva však novú skrátenú spúšť. Často diskutovaný a príliš veľký záchyt zásobníka doznal tiež zmeny - je menší, viac splýva s povrchom zbrane a nechcené vypustenie zásobníka by sa u štyri-trojky nemalo opakovať. Identická rukovať ukrýva skrátený zásobník, ktorý pojme o tri BB-čka menej, než u staršej sestry - teda dvadsaťosem a tiež o niečo menej plynu. Zásobník je skrátený len o prečnievajúcu športovú pätku, takže vzájomná kompatibilita je zaručená.Zmenil sa aj vzhľd bezpečnostných prvkov - dlaňová poistka postráda "umelecky vykrútené" zakončenie, je kratšia a nehrozí zachytenie pištole o odev, či kryt púzdra. Poistka spúšte prišla o svoje veľké krídlo, a čo je najhoršie - aj o svoj pravý proťajšok - HI-CAPA 4.3 teda nie je "user-friendly" pre nás ľavákov.

Pre čo najbezpečnejšie tasenie boli tvarovo zmenené aj veľké športové mieridlá, ktoré sú teraz menšie a ergonomickejšie. Tiež bicí kohút dostal taktickejšie zaoblenie. Celý dizajn zbrane bol zmenený tak, aby bol v absolútnom súlade s pod-názvom TACTICAL CUSTOM.ČIERNA JEJ SLUŠÍ

Celá zbraň je prevedená v matnej čiernej, imitujúcej brunírovaný povrch. Do čiernej sa zaodela i hlaveň a odľahčený bicí kohút. Spodná časť tela zbrane, záchyt zásobníka, záchyt záveru, poistka spúšte, dlaňová poistka, bicí kohút, mieridlá i zásobník - všetky kovové diely sa svojou povrchovou úpravou vzájomne dopĺňajú s dielmi plastovými. Nikde žiadne prelysy, švíky, či nedokonalé spoje. Jediný nedostatok čierneho hávu novej zbrane udrie do očí pri pohľade spredu do hlavne - vnútorná 6 mm hlaveň priam svieti v púzdre vonkajšej hlavne. Tento problém sa dá ľahko odstrániť farbou, či čiernym popisovačom na CD.ŤAŽKÝ KALIBER

Aj napriek tomu, že je kompaktná štyri-trojka takmer o dva a pol centimetra kratšia, než jej predchodkyňa, rozhodne nebudete mať pocit, že vám v ruke niečo chýba. S hmotnosťou 850 g a so svojou masívnosťou nenechá nikoho na pochybách, že ide skutočne o veľký kaliber. Zbraň sedí v ruke dobre, aj napriek nie veľmi ergonomickej rukoväti poplatnej pôvodnej koncepcii. Dlaňová poistka nezavadzia, poistka spúšte je v dosahu palca (my ľaváci máme trochu smolu, ale nie je to až také zlé; keby som si mal ale kúpiť ostrú zbraň, rozhodne by poistka pre ľaváka chýbať nesmela).

Veľký kovový dvojradový zásobník s kapacitou 28 rán je možné plniť viacerými spôsobmi. Predovšetkým ručne cez horné hrdlo zásobníkovej šachty, rovnakou cestou to ide aj s rýchlo-ládovačom, tu to chce trochu praxe - hrdielko je dosť tuhé a BB-čka doň nejdú ako po masle. Rýchlo-ládovač ale zužitkujete pri plnení cez rozšírenú dieru šachty na prednej strane zásobníka. Plnenie plynom je bezproblémové, doporučujem ale použiť tesnenie narezané z cykloventilu.HI-CAPA 4.3 má jednočinný mechanizmus, teda žiadne pretláčanie spúšte nehrozí. Pokiaľ sa zbraň pred prvým výstrelom nenatiahne, streľba sa nekoná. Natiahnutie bicím kohútom je efektné (najmä vo filmoch), ale pokiaľ nie je v hlavni náboj, pôjde prvý výstrel naprázdno. Obtiahnutie záveru patrí medzi moje obľúbené činnosti, u HI-CAPY to platí obzvlášť. Hladký chod záveru, príjemné kliknutie natiahnutého bicieho mechanizmu a hladký spätný chod záveru s takmer kovovým zvukom - to pohladí dušu každého airsoftového fanúšika.

Streľba samotná je blowbackovým rajom, rýchle a mohutné kopanie záveru, čistý a bezchybný chod mechanizmu sú devízami série Hi-CAPA. Bol som zvedavý, či u štyri-trojky výrobca zachoval systém dávkovania plynu, ktorý zaručoval vysokú výdrž plynu, monštrózny BlowBack, stabilitu výkonu takmer až do poslednej rany a v neposlednej rade aj vysokú úsťovú rýchlosť. Rozhodne som nezostal sklamaný - na meráku úsťovej rýchlosti som nameral priemerné hodnoty 300, 303 a 306 FPS so strelivom Tokyo Marui 0.20g a 274, 275, 278 FPS so strelivom Tokyo Marui 0.25g. Namerané hodnoty sú o ničo nižšie než u päť-jednotky, ale o málo vyššie, ako u SIG Sauer P226. Výdrž plynu na jedno naplnenie zásobníka je obdivuhodná - až 75 rán, pričom výkon začal klesať po cca 56 výstreloch. V tejto oblasti hi-capová séria nadstavila latku poriadne vysoko. Všetky merania prebehli pri teplote vyššej ako 22°C. Sila blowbacku u taktického Colta je na úrovni verzie 5.1 a patrí k špičke na trhu. (Hodnoty výdrže plynu sa môžu líšiť v závislosti od použitého plynu a teploty prostredia. Pri testovaní som vyskúšal dva typy plynov - s klasickým HFC Green Gas 134a boli hodnoty tak, ako som spomínal vyššie, pri použití ICS Green Gas s väčšou rozpínavosťou, šla výdž rapídne dole - na zhruba polovicu. ICS plyn by som doporučoval na hranie v nižších teplotách - vo vysokých letných teplotách môže mať zbraň problém zmačknúť výpust plynového ventilu na zásobníku, príp. môže dojsť k poškodeniu zbrane.)Pre čo najdlhšiu životnosť zbrane doporučujem po streľbe pištoľ rozobrať, prečistiť a nasilikónovať. Rozborka je jednoduchá - záver z troch štvrín dozadu, z pravej strany vytlačiť záchyt záveru, záver pustiť dopredu. V tomto štádiu je možné nastavovať Hop-Up drážkovaným kolieskom pod hlavňou. Ďalej vybrať vodiacu tyčku s pružinou spätného chodu záveru, vybrať hlaveň a môže sa čistiť. Silikónovať zvyknem všetky kovové časti (najmä vodiace drážky záveru, styčné plochy, pružiny atď.), aby bol chod záveru čo najčistejší a najhladší. Zloženie zbrane v tej istej postupnosti, len reverzne.

Z nameraných výsledkov mi vyplýva, že HI-CAPA 4.3 má veľmi podobné vlastnosti ako jej staršia sestra HI-CAPA 5.1 a vďaka systému rovnomerného dávkovania plynu zrejme bude možné s ňou hrať aj v chladnejších teplotách.Presnosť novej HI-CAPY je rovnako na úrovni staršej 5.1, s prihliadnutím na kratšiu hlaveň štyri-trojky pripúšťam menšiu presnosť na väčšie vzdialenosti, s dobre nastaveným Hop-Upom vo využiteľnom dostrele do 25-30m je ale možné s ňou dosiahnuť veľmi vysokú presnosť.

ZÁVER

Čo dodať záverom? HI-CAPA 4.3 je vynikajúca blowbacková pištoľ, s moderným dizajnom odvodeným zo športových verzií pôvodnej koncepcie M1911 (napr. STI Tactical 4.15), vysokou úrovňou spracovania, vysokým výkonom a regulovaným dávkovaním plynu. V čiernej taktickej verzii sa hodí všetkým swaťákom, ale aj milovníkom Coltov, či moderných zbraní. Vzhľadom na prepracovanú hlavu piestu nevidím mínus ani v problémovom O-Ringu, nechvalne známom z päť-jednotky, takže je to vlastne bezchybná zbraň. Dočítať, doslintať a utekať kúpiť!

Technické parametre:

názov: Hi-Capa 4.3
typ: GAS BlowBack
výrobca: Tokyo Marui, Japonsko
dĺžka: 199 mm
váha: 850 g
Hop-Up: áno, nastaviteľný
strelivo: 0.20g, 0.25g
bicí mechanizmus: single action
kapacita zásobníka: 28 (+1)
úsťová rýchlosť: 300, 303, 306 [0.20g], 274, 275, 278 [0.25g] FPS
voliteľné doplnky: náhradný zásobník, taktické svetlo, laserový zameriavač
výrobca originálu:
STI International, Georgetown, Texas, USA
Colt, Hartford, Connecticut, USA

Dalšie fotografie HI-CAPA 4.3 GBB nájdete v sekcii FOTOGALÉRIA na stránke 1-st AirSoft Team Brezno [REDSTAR BROTHERHOOD].

UPIR

Komentáre

17.08.2006 ranger 5

DeadlyOneDeadlyOne
Jo a zapomel bych. V cizinecky legii se mluvi jenom francouzsky. Jiny jazyky nejsou povoleny.

17.08.2006

DeadlyOneDeadlyOne
Co je to tady za ubozaky resici slovensky jazyk? Panove jestli vam slovenstina vadi tak sem nelezte nebo napiste lepsi recenzi. I kdyz uz je to asi pozde, musim rict ze docela dobra recenze. Tuhle zbran mam taky a jsem s ni velice spokojenej. Tahle recenze mi vlastne pomohla ve vyberu a koupi vubec nelituju. Takze diky nasemu sloveskemu priteli. Presnost je fakt dobra, teda jeste jsem ji nezkousel behem chladneho pocasi. Zatim nemam zadnou zavadu. Urcite doporucuji. Akorat ze to nema kovovej zaver, jinak bez chyby.

17.07.2006 RE: pvt Mole

UPIRUPIR
Presnost u Hi-Capovej serie je velmi vysoka, povedal by som, ze az na hranici moznosti blowbackovej plynovky. Uvadzat presnost na vzdialenost 5, 10m je podla mna nezmysel, na 20 m sa da bez najmensich problemov trafit bezny vzduchovkovy terc do cierneho. Na 30m bez problemov ludsku postavu. Vzdy tam vstupuje aj ludsky faktor, teda aky je dobry strelec, ako je so zbranou zohraty atd... Tieto zbrane mozem z vlastnej skusenosti len doporucit.

15.07.2006

pvt_Molepvt_Mole
Máte tu posuzovat kvalitu článku a zbraně a ne to kdo ho psal! Nicméně by mě zajímala přesnost a max. odchylka kuličky za normálního počasí u týhle krásky

14.07.2006 hmmm

GorbyGorby
Re: Wan-Chuan nevim o co ti de?! ranger.5 má pravdu, to sme tu asi česká menšina... Plánuju kupovat AEG a protože U.S. tak bych si tu přečetl rád zase nějakou recenzi na Colt respektive armalite Jinak pěknej článek :)

14.07.2006 ranger.5

Wan-ChuanWan-Chuan
ranger.5 Abych prvadu řekl. Mnohem raději si přečtu dobrý článek ve Slovenštině. Než-li nerozumné reakce v Češtine a to včetně vulgarismů. Článek se mi líbil. Také bych si měl konečně pořídit něco malého do pouzdra.... Ať nedělám ostudu -)

14.07.2006 Slovenská invaze

ranger.5ranger.5
Pište česky....si tady připadám jak v cizinecke legii, kurva.

Novinky a zľavy emailom