Špeciálne jednotky U.S. Army (Zelené barety)

10. 08. 2004

Hneď v úvode je nutné si vysvetliť, že žiadna jednotka sa nevolá "Zelené barety". Je to iba prezývka špeciálnych jednotiek, ktoré nosia práve zelené barety. Práve pri jednej z týchto jednotiek mal slúžiť John Rambo ...

img

Príslušníci týchto jednotiek otvorene hovoria, že vo filmoch a knihách o Rambovi sú predstavení úplne inak. Poďme sa teda pozrieť na to, čo sú špeciálne jednotky U.S. Army v skutočnosti.Ešte mi dovoľte krátke, ale nutné odbočenie. Je trochu zmätok v pojme "špeciálne jednotky". Vďaka tomuto zmätku tiež vznikajú dohady o to, ktorá jednotka je lepšia. Pokúsim sa vysvetliť štruktúru špeciálnych operácií v amerických ozbrojených zložkách.

U.S. Army má okrem pozemných jednotiek i jednotky výsadkovej. Tie sú označované za "požiarne oddiely". Známa 82. a 101. sú nasadzované na miestach, kde rýchlo potrebujete zasiahnuť alebo demonštrovať silu. Jedná sa o jednotky, ktoré sa po zoskoku pohybujú a správajú podobne ako bežná armáda. Ich odhodlanie je na trochu vyššej úrovni ako u bežných pozemných jednotiek.

Potom tu máme tzv. Špeciálny výcvik Rangers a jednotky Rangers. Jedná sa program maximálneho zefektívnenia bojovej činnosti družstiev. Rangers sú ľahká pechota, ktorá býva používaná podobne ako výsadkári, ale sústreďujú sa na prieskum a boj v malých skupinách.Ďalej tu nájdeme Special Forces - Špeciálne jednotky (sily). Tie sa používajú pre netradičné bojové operácie a operácie iné ako vojna. Jedná sa 12 člennej skupiny, ktoré sú používané ako poradcovia v krajinách tretieho sveta, vedúci hnutia odporu alebo jednotky pre dlhodobý pobyt ďaleko v tyle protivníka. Z týchto jednotiek sa vyčlenili 1st SFOD-D (Delta Force), ktorí sú používaní na protiteroristickej akcie mimo územia USA, zásahy osobitného charakteru a iné akcie, ku ktorým sa vláda USA nebude hlásiť.

Námorníctvo má svoju štruktúru čiastočne podobnú tejto. Ide pechotu USMC, prieskumné jednotky RECON USMC a jednotky SEAL. Za protiteroristické operácie na území USA je zodpovedná FBI alebo špeciálne policajné tímy SWAT jednotlivých štátov.

Niekedy sa hovorí "špeciálne jednotky" všetkým týmto jednotkám, je však lepšie tieto všeobecne nazývať, ako jednotky pre špeciálne operácie.História

História špeciálnych jednotiek siaha do II. Svetovej vojny. Ako začiatok je považovaná 1st Special Service Force. V skutočnosti však sú špeciálne jednotky, ako ich poznáme dnes, dieťatkom "Studenej vojny".

Jednotka 10th sfgame začala byť zoskupované v roku 1952 v známej liahni výsadkárov Fort Bragg. Potom sa čoskoro presunula do Bad Tolz v Nemecku (vtedy západným). Táto jednotka bola označená ako 10th, hoci bola vlastne vtedy jedinou.

Účelom, prečo táto jednotka vznikla, bolo to, že vo východnej Európe ovládanej ZSSR neboli k dispozícii už hnutia odporu, a tak táto jednotka mala v prípade vojny pôsobiť ako základný partizánsky oddiel, ktorý bude vytvárať v danej krajine hnutia odporu. S nasadením sa počítalo aj v prípade, že sa armády štátov Varšavskej zmluvy rozbehnú smerom na západ. Tieto jednotky by zostali v Bavorsku a podporovali tamojší hnutia odporu.

Veľa akcií bolo vykonávané pod vedením CIA, ktorá dostala rad kvalifikovaných ľudí. Mimochodom, vojaci špeciálnych jednotiek hovorili takým Bavorským dialektom, že pri cvičeniach je výsadkári bežne považovali za miestnych poľnohospodárov a často si z nich anglicky uťahovali. Čas od času sa potom výsadkári nestačili čudovať, že na ne chodia hlásenie, že sa nesprávajú k miestnym obyvateľom láskavo.Skutočným vojnovým nasadením však bola vojna vo Vietname. Vojaci špeciálnych jednotiek boli prví, kto sa do toho konfliktu zamotali a boli medzi poslednými, kto Vietnam opustili. Viac menej tam boli ako pred tak aj po.

Hlavnou zložkou špeciálnych jednotiek je tzv. "A-tím". Tieto "A-tímy" o sile 12 mužov organizovali hnutie odporu z domorodých kmeňov horalov. Je zaujímavé že tieto kmene tvoria 20% obyvateľstva, ale obývajú asi 70% územia!

Mimochodom, jihovietnamští horali boli ostatnými obyvateľmi krajiny považovaní za menejcenné. Do ako nepríjemné situácie sa asi dostali vojaci špeciálnych jednotiek, keď boli prevelení pod juhovietnamské vedenie, ktoré ich jednotkami hnutia odporu doslova opovrhovali, vám nemusím iste vysvetľovať.

Napriek tomu aj tá najhoršia vojna raz skončí a tak skončila aj vojna vo Vietname. Potom nasledovala Grenada, Perzský záliv, Somálsko a štáty bývalej Juhoslávie. Toľko k histórii, ale poďme sa pozrieť na výber príslušníkov špeciálnych jednotiek U.S. Army.Výberové konanie - SFAS a SFQC

SFAS - Special Forces Assessment and Selection (Hodnotenie a výber pre špeciálne jednotky) - ako vidí, Američania si potrpia na skratky. Táto skratka je používaná pre 23 denný výberový kurz spojený s prípravou na SFQC - Special Forces Qualification Course (Kvalifikačné kurz špeciálnych jednotiek). Pred tým než sa dostanete k SFAS tak musíte byť špecialisti, ak ste obyčajní vojaci. Pokiaľ sa jedná o dôstojníkov, tí musia dosiahnuť hodnosti najmenej "1st lieutenant". Potom ste pozvaní na osobné pohovory, kde je vám vysvetlená funkcia 12 členných skupín, ktoré sú základným kameňom špeciálnych jednotiek, a ako bude vyzerať výcvik a čo sa od vás očakáva. Ste pýtali na dôvody svojho rozhodnutia. Podmienkou účasti je aj úplná bezúhonnosť. To rozhodne znemožní, aby sa do špeciálnych jednotiek dostali rôzni týpci, ktorým nie je nič sväté.

Prvý týždeň zahŕňa rôzne psychologické a fyzické testy. Psychológovia si vás vezmú na pohovor a budú zisťovať, či ak nie ste psychicky labilná osoba. Vojak spĺňa štandardy armádneho fyzického testu pre vek 17 - 21 rokov a získať tak najmenej 206 bodov. Musí zaplávať 50 metrov v uniforme a prekonať 24 km s batohom ťažkým 25kg a zbraní.

Druhý týždeň sa skladá ešte viac z pochodov, ale pribúda tiež prekážkový beh zložený z prekážok zaťažujúcich hornú polovicu tela. Súčasťou je navigačný časť nazvaná "STAR". Je to 18 km cez kopcovitý terén a vodné plochy. Nesmie sa chodiť po cestách ani mýtinách a postupuje sa v noci bez ohľadu na počasie. Je to nedelší trasa v armáde, ktorú musí ujsť vojak sám s ťažkým batohom.

Tretí týždeň sa zameriava na umenie vedenia a spolupráce. Kandidáti sú rozdelení na 12 členné skupiny, ktoré musia reagovať na určité stresové situácie. Sú postavení pred určitý problém a je hodnotené ako a v akom čase ho vyrieši. Napríklad je úlohou presunúť vlek na vzdialenosť 18 km. Jedným z najhorších úloh je "Sandman". Dva sťahovacie 100 l vrecia sú naplnené pieskom a predstavujú zostrelené pilotmi. Úlohou skupiny je dopraviť ...Je celkom bežné, že vojaci zhodia až 15 kg svojej hmotnosti bez ohľadu na to, že sa do nich napcháva jedlo zhora baňou. Je to aj psychicky náročné. Inštruktori tvrdia, že za tie tri týždne sa im podarí zlomiť každého. Pre pokračovanie v SFQC je vybrané priemerne 50% uchádzačov.

Po SFAS ešte nie ste za vodou. Musíte prerobiť výsadkový výcvik ak ho ešte nemáte a tiež výcvik veliteľa malých skupín. Pre tých, ktorí budú spojári to znamená zúčastniť sa 8 týždňového kurzu morzeovky.

Akonáhle sa dostanete do SFQC absolvujete 80 hodinový kurz veliteľa a špeciálnych operácií. V druhej fáze dôstojníci majú 15 týždenné inštruktáž o doktríne, poslanie a možnostiach špeciálnych jednotiek. Ostatní vojaci si vyberú jeden zo štyroch kurzov. 13 týždňov dlhý kurz zbraňového špecialistu alebo ženistov, 21 týždňov dlhý kurz pre spojára a 45 týždňov trvajúce kurz pre medikov.

Kurz na zbraňové špecialistov – zameranie je na ovládanie všetkých typov zbraní, s ktorými sa môžete stretnúť. Dôležité je tiež umenie navádzanie paľby. Nielen pomocou balistických počítačov, ale aj pomocou najdivnejších príručných pomôcok. Účelom je vedieť zabezpečiť palebnú podporu všade na svete.

Kurz pre ženistov – po absolvovaní tohto kurzu budete vedieť postaviť nielen rôzne mostíky, ale aj rôzne stavby latríny počínajúc a nemocnicou končiac. Súčasťou tohto kurzu je pyrotechnika. Účastníci sa učia deaktivovať viac ako 50 amerických a cudzích min.

Kurz pre spojára – spojári sa musia nielen naučiť morzeovku ako už bolo povedané, ale musia vedieť takmer všetko o rôznych spojovacích prostriedkoch. Musia sa naučiť používať šifrovacie a dešifrovacie tabuľky a prístroje. Dôležité je aj to, aby dokázali robiť niektoré opravy. V súčasnej dobe sa výcvik skladá aj zo satelitnej a digitálnej komunikácie.

Kurz pre medikov – absolventi týchto kurzov sú vlastne skutočnými lekármi. Po ukončení kariéry v špeciálnych jednotkách, sa ich veľa ďalej venuje medicíne. Sú skutočnými špecialistami a na ich činnosti mnohokrát závisí úspech celej operácie. Sú tou hlavnou osobou prí získavanie "sŕdc a mozgov" domorodého obyvateľstva pre hnutie odporu. To, že sú naozaj dobrí dokazuje to, že svoj výcvik vykonávajú na úrazových oddeleniach v amerických nemocniciach. Nie je pre nich problémom vytrhnúť odborne zub, vykonať operáciu slepého čreva a odrodiť dieťa. Počas akcie sa nemôžete odskočiť opýtať pána docenta, ako sa to či ono robí, a či ak toto je vhodnejší ako tamto.Po ukončení týchto špecializovaných kurzov nasleduje stmelovací cvičenie "Robin Sage". Tu sú podrobené do skutočných A-tímov a musí dokázať, že dokážu spolupracovať v bojových podmienkach. Na konci tohto cvičenia je vysnívaný zelený baret s odznakom Special Forces s nápisom DE OPPRESSO LIBER (oslobodiť z útlaku) a "fleš" jednotky. Fleš je látkový podklad pod odznak a jeho farba určuje, ku ktorej jednotke patríte. 10th sfgame má napríklad zelenú.

Ak si myslíte, že už je koniec všetkým školením, tak ste zasa na omyle. Nasleduje štyroch až šiestich mesačný kurz vo vybranom jazyku. Pokračujete tiež vo výcviku voľného pádu a alebo výcviku ostreľovačov. Špecialitou týchto ostreľovačov je aj to, že vedia delaborovat cudzie muníciu a prebiť ju tak, aby bola vhodná pre ich zbraň. To, že by im došli náboje, je pre nich riešiteľný problém.

Príslušníci špeciálnych jednotiek U.S. Army sú vlastne učiteľmi a nie bandou hrdlorezov. Vďaka nim je v mnohých dedinách tretieho sveta voda a hygiena a veľa malých detí ani nevie, že pri ich príchode na svet bol nejaký chlap so zeleným baretom. DE OPPRESSO LIBER!

Michal Uher, http://www.military.cz

Komentáre

13.10.2004 V New Yorku kazdych 8 sec. vrazda !!

Agent_XAgent_X
A na to jsi prisel jak - dobrej nesmysl... To by byl celej Manhatan do roka vyvrazdenej :)

04.09.2004 SFOD-D

RIPerRIPer
nevíte náhodou někdo kde sehnat informace o jednotkách Delta Force? Výstroj apod.

24.08.2004

Petronikus pitiPetronikus piti
NO tak ze u nas jsou vrazdy....kde nejsou?? V New Yorku je každých 8 sekund spachána jedna vražda-no te docela psycho. No tak americani maji imbecilni zakony, ale pravdou je že v americe maji lidi s policie vetsi respekt nez lide u nas. Každopadně je ostuda že autor clanek vedome skopiroval.

24.08.2004 střílení civilistů

ŠakalŠakal
Myslím, že o tom se dá dlouho bavit. At´je to guma jaká je- pořád myslí, ale pokud jako ted´ v íráku není snad žádný rozdíl mezi civilistou a obráncem svého státu, tak nevím co udělá většína když vyběhnou dva obránci a ze strachu z nich vyběkne i žena- myslím, že musí myslet rychle a né čakat až přiletí jeho osudová kulka nebo přiletí někomu z jeho kámošů.

24.08.2004 4A.White

ŠakalŠakal
U nás, že je větší bordel a kriminalita?? Synku vzpamatujse ty jsi moc zažraná v amerikanizmu. Policie, že tam má respekt?? Výš co může udělat policajt v obchodáku, když si děcka vemou basket´ák a když je tam i koš a začnou si do něj házet?? Nic- děti si hrají a podle jejich zákonů si jen hrají, takže se jen dívají (pokud s tím nechtějí k soudu)!! U nás, že je každý den v televizi mord?? A odkud sem ty mordy asi jdou- že by sem tam nějaký americký blázen začal střílet na ulici nebo dokonce ve škole?? Amerika, že nemá dluhy?? Čím to bude?? Žeby amerika byla postavena a dodnes stojí z vykořist´ovaní chudších států?? Nebýt za studené války rozpad sovětského svazu tak je amerika tam, kde je rusko dnes- i když mají rusové horší polohu. Jo a když chceš srovnívat, tak skus třeba srovnat EU a americkou alianci jo!! je to jako kdybys prodával zmrzlinu v praze a někde v malé vesnici. myslím, že ti výjde docela zajímavý výsledek. Amerika není země zaslíbená!!

23.08.2004 Ostuda

VašicaVašica
No tak to sis pěkně podělal "autore" tohoto článku. Taková ostuda že se nestydíš kopírovat cizí práce. FUJ!

23.08.2004 To MidnightHunter:

A.WhiteA.White
Myslíš, že se třeba někomu ze SF nehoní vhlavě co jsem to skara udělal, ale musel jsem (ne všichni), ale rozkazy střílení do civilistů nejsou a myslíš, že americké velení jen tka poruší ženevskou konvenci?? ČR je zadlužená jak jen to jde.. Každý občan ČR má díky státu dluh cca 20 000kč v americe toto neexistuje.. Lidi jsou zkažený nedávnou nadvládou komunismu (rádoby socialismu).. Každej den ve zprávách je že někdo někoho zastřelil na ulici nebo žák zastřelil nebo jinak zabil spolužáka nebo učitele..V americe jsou přísný zákony a policie má narozdíl od naší respekt v naší policii je bordel.. Obdivuju jak dokážeš říct o někom nebo o nějaké zemi, že to jsou prasata..

22.08.2004

svizasviza
To MidnightHunter: "Jinak: nemůžete očekávat od vojáka ze spec. jednotek kterej má vymytej mozek třikrát, že bude uvažovat co dělá. Dělá jen to co mu řeknou ty prasata nahoře!!" A obycejni bigosi (a pod.) premejslej nad kazdym rozkazem, poradne ho rozebiraj, obhlizej ze vsech stran a pak MOZNA uvazujou o tom, ze jej provedou. Tak si to predstavujes??? Rozkaz je od toho, aby byl splnen, v armadach demokracie nema misto. A ne proto, ze by velitelum delalo dobre rvat a poroucet, ale proto, aby se vsechno nezvrtlo v absolutni bordel, anarchii - neposlusne muzstvo je pak na pul ceste do bodybagu... Kdyz je nekdo vojak, tak je od toho, aby poslouchal. Ale to je nametem na dalsi diskusi: Kdy si kdo muze dovolit neuposlechnout rozkazu, nebo se mu zprotivit..? To Bagr: Obdivuji, jak a ze se dokazes omluvit za urcite ... agresivnejsi vypady. To se casto nevidi. Nazor ti neberu, ale mam jinej :-)

Novinky a zľavy emailom