SAS

30. 11. 2004

Špeciálna jednotka SAS je známa po celom svete, je to elita. Každý o ňu niekedy niečo počul, ale asi ju nepozná zblízka. Tak sa na ňu poďme pozrieť...

img

HISTÓRIA

SAS vznikla počas 2. svetovej vojny na podnet Davida Stirlinga, príslušníka Commando Corps. Bola potreba špeciálna jednotka, pretože pri konvenčnom spôsobe boja vnikalo príliš veľa strát. Názov SAS - Special Air Service slúžil na utajenie jednotky. SAS pracovali po malých skupinkách a ich hlavnou úlohou bolo ničiť nemecká a talianska lietadla na letiskách v Afrike. Prvý úspech dosiahli SAS v decembri roku 1941, kedy na dvoch letiskách zničili 61 lietadiel. Počas svojich operácií zničili jednotky SAS viac lietadiel než ich bolo zostrelené.

David Stirling bol v roku 1943 nemci zajatý a zvyšok vojny prežil v zajatí na zámku Colditz. Našťastie pre neho, sa Nemci nikdy nedozvedeli jeho totožnosť a tak prežil. Hitler totiž označil všetkých príslušníkov SAS ako zvlášť nebezpečné a nechával je okamžite popraviť. Po skončení vojny bola jednotka rozpustená.

Čoskoro po vojne sa ale pre SAS našlo uplatnenie. Zapojili sa do konfliktov na ďalekom východe, boli vyslaní do Ománu, kde v pamätnej bitke o ománsky Mirbat zvíťazilo 10 vojakov SAS s niekoľkými tamojšími pomocníkmi nad 250 partizánmi. Po Ománu nasledovali akcie v Adene a Borneu.

SAS tiež čím ďalej tým viac nachádza uplatnenie v boji proti terorizmu. Boli nasadení proti Írskej republikánskej armáde (IRA) a Írskej národnej oslobodzovacej armáde (inlay). V roku 1982 začína vojna o Falklandy, do ktorej bol okamžite nasadený 22. pluk SAS. Vojaci prenikli na ostrovy, vybudovali tu pozorovateľne, sledovali presuny nepriateľa a navádzali naň lietadla.

Ďalšie pomerne známy kúsok SAS je "hon na Scud". Pochádza z Vojny v zálive, kedy hliadky SAS ničili spomínané rakety alebo privolali letectvo na ich likvidáciu. Po 12 dňoch operácie, už nevzlietol ani jeden.


Znak SAS: okřídlený meč Excaliber a stuha s nápisem Who Dares Wins (odvážný vítězí)

SÚČASNOSŤ

V súčasnej dobe je SAS rozdelené na jednotky A, B, D a G, respektíve na jednotky horskú, výsadkárskej, jazdné a námorné.

Primárne každý vojak prechádza výsadkářským výcvikom, ale má krížovú špecializáciu, tzn. že môže zastať špecializáciu aj za iného člena tímu. Jednotky SAS majú hlavné zameranie na prieskum za nepriateľskými líniami, kde vykonáva okrem prieskumu ešte sabotáže a útoky na strategické ciele.

VÝBEROVÉ KONANIE

Výberové konanie je považované za jedno z najtvrdších (uvádza sa asi 10% úspešnosť). Podmienkou pre začatie prijímacieho konania je, že uchádzač (nie uchádzačka) slúžia v britskej armáde minimálne 2 roky. Samotné výberové konanie sa koná v Hereforde, kde leží Strirling lines - domovská kasárne SAS. Výberové konanie sa začína dvakrát do roka v zimnom a letnom období a má 6 častí:

1. Beh v skupine - spolu so skupinou beháte. Na sebe máte štandardné poľné rovnošatu britskej armády a štandardné kanady. Najprv bez batohu, potom s batohom a postupne sa do batohu pridávajú kilá navyše.

2. Beh samostatný, orientačné - sami sa pohybujete niekoľko dní (stále aj s batohom + navyše dostanete pušku, ale bez popruhu), vo dne aj v noci a to zásadne mimo cesty. Táto časť je veľmi vyčerpávajúce. Niekoľko dní nespíte, cítite bolesť nôh a ramien, pľuzgiere atď. Vrcholom tejto časti je "Fan dance" (tanec na Fanu). Vybehnete si Fan, najvyšší kopec (alebo skôr hora) vo výcvikovej oblasti.

3. Výcvik sa zbraní - to je vlastne aj tak trochu zaujímavosťou SAS, vojaci sa učia zaobchádzať s veľkým množstvom zbraní a to ako vlastných, tak i protivníkov (alebo i potenciálnych protivníkov).

4. Výcvik v džungli - na mesiac strčí celú skupinu uchádzačov do džungle. Tu sa cvičí hlavne spolupráca a spolužitie s prírodou. Čerstvé jedlo sa tu dostáva len raz týždenne, ostatné dni sa živíte z konzerv a z toho čo les dá.

5. Výcvik prežitia - inštruktori vojakov naučia všetko o prežitie, ale tiež si to na nich vyskúšajú. Rôzne sa musia skrývať a pritom hľadať rôzne kontrolné stanovište. Živí sa tým čo si sami nájdu alebo ulovia.

6. Výsadkársky kurz - nakoniec si všetci (okrem tých čo sú od výsadkárov) prejdú výsadkářským kurzom.

Ak uchádzač prejde týmto náročným výcvikom a dostane svoj pieskovo sivý baret, neznamená to, že u SAS už automaticky zostáva navždy. Bude síce priradený k nejakej jednotke SAS, ale môžu ho kedykoľvek zase vrátiť späť k obyčajnému útvaru.PROTITERORISTICKÝ BOJ

SAS sa bezpochyby radí na popredné priečky medzi jednotkami na záchranu rukojemníkov a elimináciu teroristov. Majú totiž veľké skúsenosti, pretože už začiatkom 60. rokov boli nasadení na potlačenie povstania v Adene. Potom dlho pôsobili v Írsku. Tak si SAS nacvičili rôzne spôsoby boja proti terorizmu. Od SAS sa učia mnoho špeciálnych jednotiek z celého sveta. Veď taktiku štvorčlenných tímov, ktorú teraz používa väčšina špeciálnych jednotiek zaviedla taky SAS.

K výcviku slúži objekt zvaný "Killing House", tu sa cvičí a pilujú rýchle vpády do miestností, rýchle zlaňovanie, celková súhra tímu atď. Nesmieme však zabudnúť, že určitú úlohu hrá aj špičkové vybavenie. Sem patrí všetko od najdômyselnejších zbraní a trhavín, až po najjednoduchšie nástroje, ako sú napríklad kliešte. tak začneme...

VÝSTROJ

Pre maximálnu ochranu členov jednotky sa používa nehorľavých (Nomex) a veľmi odolných (kevlar) materiálov.

Kombinéza - základ tvorí nehorľavá kombinéza, ktorej súčasťou je aj kapucňa, ktorá slúži na pretiahnutie cez plynovú masku a vystuženie na kolenách a lakťoch (kevlarové vložky).

Rukavice - ruky chráni špeciálna nehorľavé nomexové rukavice.

Kevlarová vesta - ďalší nevyhnutnou súčasťou je kevlarová vesta s keramickými výstužami. Chráni nielen proti štandardnému strelive, ale aj proti takmer všetkým typom vysokorýchlostného a priebojného streliva. K veste možno prirobiť aj panel k ochrane rozkroku.

Taktická vesta - cez protistřepinové vesty sa používa ešte taktická vesta k lepšiemu uloženie ďalšieho vybavenia.

Kapucňa - ako ochrana hlavy sa používa nomexová kapucne, ktorá je priamo v kombinéze. Teraz ale kapucňa ustupujú kevlarovým helmám, pretože na rozdiel od kapucne helma ochránia aj proti črepinám.

Helma - miesto kapucňa sa používa kevlarová prilba. Je špeciálne tvarovaná, aby sa dala použiť spoločne s handsfree a protiplynovú maskou.

Ochranná maska - na zásahoch sa používajú ochranné masky, chráni proti plynu a dymu. Väčšinou sa tiež používajú čierne šošovky, ktoré chránia pred zábleskom (oslepujúci Výbuška). Nosia sa v kombinácii s kapucňou alebo helmou.

Púzdra - na uloženie zásobníkov pre MP5 sa používajú puzdrá na stehno, zmestia sa do nich tri 30 tich rannej zásobníky. Pre zásobníky do pištole sa používajú puzdra na stehno a na zápästí - kvôli ľahkej prístupnosti.VÝZBROJ

Jednotky SAS si vyberajú len zbrane a nástroje na ktoré sa môžu vždy spoľahnúť. Pri akcie musí všetko fungovať na prvýkrát. Opak by mohol znamenať neúspech celej akcie.

Samopal MP5 a MP5SD je základný zbraňou protiteroristických jednotiek, vrátane SAS. Jeho výhoda oproti iným samopalom je, že strieľa z uzavretého záveru s valčekmi. V praxi to znamená, že záver je po natiahnutí v prednej polohe a uzamknutý. Po stlačení spúšte sa už len uvoľní kladivko a nasleduje výstrel. Ťažisko samopalu sa nijako nepresúva a preto je streľba veľmi presná. Mnoho ostatných samopalov strieľa s otvoreným záverom, tzn. stlačíte spúšť, záver sa posunie vpred, náboj sa zasunie do komory, výstrel. Tým sa ale posunie ťažisko zbrane a zásah ide veľa často mimo cieľa.

Podľa potrieb je samopal MP5 opatrený laserovým zameriavačom alebo napríklad svietidlom. Podobne sa pred akciou rozhoduje, či použiť štandardnú verziu bez tlmiča (séria A, úsťová rýchlosť 400 m/s) alebo s tlmičom (rada SD, úsťová rýchlosť 285 m/s). Pre skryté operácie sa používa samopal MP5K, ten nemá pažbu a je dlhý len 32 cm.

Pištoľ Browning High Power - záložná zbraň je pištoľ Browning High Power kalibru 9 mm. V armáde sa používa od roku 1935 a v súčasnosti sa používa model Mark3.

P90 - celkom nová je zbraň P90 (Projekt 90), vyznačuje sa malými rozmermi, veľkou silou (prestrelí nepriestrelnú vestu) a zásobníkom na päťdesiat nábojov.

M733 Commando - Colt Commando je najmenší verzia pušky M16A2. Veľkosťou je vhodná aj na boj v budovách, umožňuje rýchle zacielenie a streľba s ňou je veľmi presná.

Remington 870 - táto pumpovací brokovnice je široko používaná, zvlášť potom k vylamovanie dverových závesov.

Ďalšie vybavenie - používajú sa rôzne trhaviny, výbušky (osvetľujúce, ohlušujúci) a SK plyny (slzné). Nechýba tu však ani jednoduché nástroje ako nože, štiepacie kliešte, páčidlá, sekery, diamanty na sklo, rebríky, kladivá atď.F. Petráš

Komentáre

27.01.2008 SAS

ThornwaldThornwald
Moc pěkný článek , mě se tedy líbil a nechápu ty chytráky co ze sebe dělaj mistry světa ve všem a vše kritizují.Taky by mohli říct : pěkný článek. Sám bych to napsal stejně Opravdu dobrá práce :D

25.01.2006

47Ak47Ak
4Autor: Potm len tak medzi rečou SAS si vybrali medzi najpoužívanejšie zbrane práve z radu modelov MP5 pretoze strieľajú z komoty ktora je uzavretá a medzi prvým a druhým výstrelom nie je milisekundová odmlka. Ale u zbraní ktoré strieľajú s otvorenou komorou dochádza medzi prvým a druhým výstrelom ku krátkej pauze. (ta pauza je ozaj malá) ale v rozhodných okamžikoch to niekedy veľa zaváži.

12.12.2005 SAS

kovokovo
WWW.SAS-ARMY.COM

25.02.2005 Bravo 0-0

JamesonJameson
Uz davnejsie som na airsoftguns nebol a teraz pozeram, jejda, clanok o mojich drahich sasikoch... Panabeka, pani, teda bez urazok, ale mam pocit, ze Kubula bol vo svojej kritike tolerantny - a to tak, ze az moc hodne. Nepovazujem sa ani trosku za experta na specialne letecke sluzby, ale tento clanok by mali vymazat za snahu o umyselne sirenie dezinformacii... Clanok sa sklada z dvoch casti: z tych, co su napisane strasne povrchne a neuplne (historia) a z tych, co su zavadzajuce az klamlive (vystroj/vyzbroj). Jedina hodnota tohoto clanku spociva v kreditoch, co dostal auror od Airsoftguns, a asi aj tolko je hoden. Nevediet o SAS absolutne nic, tak po precitani tohoto clanku som na tom rovnako. Ok, snaha sa ceni, ale autor by sa mal radsej venovat pestovaniu kaktusov. Alebo hraniu airsoftu - verim, ze mu to ide lepsie, ako popis bojovych jednotiek...

13.01.2005 4 Blackhunter

kubulakubula
Jestli to nebude tim, ze normalni (mysleno mezinarodni) uzivatel internetu a PC obecne diakritiku (nejen ceskou, ale i nemeckou a dalsi) nepouziva, protoze z X duvodu nemusi na druhe strane fungovat, a informacni hodnota mailu, ve kterem je kazdy druhy znak pro nerozkodovanou diakritiku vynechany, nebo nahrazeny ctvereckem, se blizi nule. BTW nepouzit diakritiku je podle me neco dost jineho, nez nedokazat napsat aspon trochu spisovne ani jednu vetu... Clanek ma mit urcity smysl a hodnotu. Snaha sepsat na par stranek o SAS vse od vzniku pres bohatou historii po vycvik a soucasne informace o cerne, sede i zelene praci je snaha predem marna a zbytecna, a proto bych treba ja osobne takovy clanek nikdy ani nezacal psat. Do tech par stranek jen shrnes a po ste zopakujes ty nejzakladnejsi informace, ktere jsou na netu v podobnem rozsahu a kvalite v mnoha vydanich. Nemam potrebu sirit svoje znalosti o SAS.Autor ano,tak tady dostal na talir nazory ostatnich.

10.01.2005 pozn

blackhunterblackhunter
By mě fakt zajímalo, jak může vůbec Kubula drze buzerovat za pravopis, když ani nezjistil, že existuje i česká klávesnice, kde jsou takové vymoženosti, jako háčky a čárky!!! Příspěvek píšu jedině pro to, že mi je blivno z poloviny komentářů, nikoli (sice z průměrnějšího) článku. Pak takových perel, kde se třeba píše "Who Dares Wins=kdo si troufa vyhrat" hahaha :X. Je to opravdu Odvážný vítězí. Slepý překlad se nepoužívá. Ale to je detail. Taky bych chtěl vidět, který z borců, co kritizují obsah a rozsah článku, jak by napsali minimálně 1500 stran naprosto korektních informací. Aby tam podle nich bylo skoro všechno. Vždyť to je článek omezenci! Ne kniha!

29.12.2004 klid

pepa.pepa.
Nechci se zastávat ani kritizovat tuto stránku, jen se mi nelíbí některé věci. Myslím, že tento člának udává základní informace o SAS, některým, kteří SAS neznají bude tento článek stačit, ale pro některé, kteří se zabývají speciálními jednotakmi a zvláště SAS si v tomto článku mohou alespoň oprášit své již jednou získané vědomosti. Myslím, že histporie, vývoj a fongování SAS se nedá zečlenit do jednoho článku, z výzbroje je tu jen zlomek toho co používají a i další věci, ale nechme to být. Jako základ to stačí, jen nevím ro zakímá některé čtenáře, jestli obsah, nebo forma. KAždý není bechybný češtinář i v mém příspěvku bude hromada chyb, ale jestli čteš knihy jen proto, abys mohl vidět krásnou a bezchybnou češtinu, tak se raději nedívej do některých knížek z války protože jso většinou plné vulgarismů. Jestli někdo hledá podrobné informace o SAS tak mu můžu doporučit Enciklpedii SAS, nebo Okamžitou akci a Poslední stanici Bagdád- jsou od Andyho McNaba, který u SAS služil, první popisuje "náborové řízení" k SAS a druhá působení SAS v zálivu, když se svým družstvem ničil Scudy.

27.12.2004 4 er skaarj

ŠakalŠakal
radši se podívek kdo tu začal rozebírat pravopis- já ne, ale tady pan Kubula. a pokud vím, taky diskuse je o vyjádření názorů a to mi jsme si u 601. všichni vyjádřili a byli spokojeni a když se ti nelíbí, že se někdo k něčemu vyjádří, tak se nevyjadřuj ani ty.

Novinky a zľavy emailom