RECENZIA – KSC CZ - 75

03. 09. 2003

Nadšene som čakal na deň, kedy príde do našej poštovej schránky oznámenie o doručení balíka. Dočkal som sa. Moja vytúžená „Čezeta sedemdesiatpäťka“ nakoniec prišla. Bola zabalená v nie moc zaujímavej krabici (avšak koho zaujíma krabica :-)...

img

Po jej otvorení nájdeme samotnú zbraň so záslepkou v hlavni, pár BBčiek, príručku v cudzom jazyku, rýchlonabíjaciu sadu (loading tool) a špeciálny kľúčik na nastavovanie Hop-Up-u. Najviac ma odradila ružovo nafarbená hlaveň. Týmto je bohužiaľ firma KSC nechválne známa. Avšak pre mňa to nebol žiaden problém, za päť minút bolo po farbe. Dá sa jednoducho oškrabať. Váha je realistická, skoro 750 gramov. Ak prechádzate z manuálu na plynovku, potom pochopíte prečo tu vravím o realite a prvom dojme po uchopení zbrane.


Veko krabice

V skutočnosti je CZ-75 používaná policajnými a armádnymi zložkami SR. Túto zbraň vyrába Česká zbrojovka Uherský brod. Airsoftová replika tejto zbrane je od firmy KSC a pôsobí naozaj realisticky. Prispieva k tomu aj množstvo kovových častí, ako napríklad kohútik, vyhadzovač zásobníka, poistka záveru, koľajnička záveru, poistka streľby, zadné mieridlá, úderník a vnútorná dráha po ktorej sa pohybuje celokovový zásobník. Ten tvorí asi 40 % celkovej váhy zbrane. Po jeho zasunutí je zbraň perfektne vyvážená a teda výborne sedí v ruke. Prevedenie zbrane je čierno nerezové v kombinácii so stainless hlavňou. Tá je bohužiaľ plastová, ale 99% ľudí tomu nechcelo veriť, pretože je krásne pochrómovaná. Rám zbrane spolu so záverom je zhotovený z kvalitného ABS plastu. Kto má dostatok financií a chce aby jeho zbraň vyzerala naozaj reálne, môže vymeniť plastový rám aj záver za kovový. Tieto časti vyrába špičková firma ZEKE, avšak ich cena je pomerne prehnane vysoká, cca 13000,- Sk. Na zbrani nájdeme originálne nápisy ČZ MODEL 75 CAL. 9 PARA na závere a MADE IN CZECHOSLOVAKIA na ráme. Firma KSC má totiž odkúpené licencie. Samotný nápis KSC som zbadal asi po týždni používania. Je schovaný vo vnútri zbrane, v priestoroch kam sa zasúva zásobník, aby čo najmenej rušil reálnosť spracovania.


Foto z ľavej strany

BlowBack systém ma veľmi prekvapil už po prvom výstrele. Verte tomu že dostane aj vás! Je to čosi úplne iné ako s manuálom. Predtým som vlastnil Marui Colt 1911. Ten sa ani zďaleka nedal porovnať s touto zbraňou. To čo ma prekvapilo najviac bola sila blowbacku a jeho hlučnosť. Naozaj po každom výstrele sa cítite ako so skutočnou zbraňou v ruke. Všetko funguje ako v reále.


Foto z pravej strany

Zbraň je v prevedení Hop-Up. Ten sa nastavuje špeciálnym kľúčom (viď obrázok) v okienku, ktoré sa odkryje po natiahnutí záveru. Podľa mňa je výborne nakalibrovaný už od výroby, preto žiadne väčšie zásahy nie sú nutné. Na cca 10 metrov trafím pri dobrých podmienkach škatuľku od cigariet. To na trafenie človeka v lese stačí úplne.


Kľúčik na nastavovanie Hop-Up-u

Princíp používania je jednoduchý. Naplním zásobník plynom a BBčkami, (pritom použijem loading tool pre rýchle nabíjanie) zasuniem, natiahnem prvú guličku do komory, vystrelím a potom už len strieľam, strieľam a strieľam, až pokiaľ sa neminie posledná gulička. Keď sa to stane, zostane záver natiahnutý, presne ako v reále. Naťahovanie zbrane znie v ušiach naozaj neodolateľne. O množstvo pohyblivých častí sa treba pravidelne starať, preto je dobré zaobstarať si aj nejaké mazadlo. Ja používam silikónový olej, ktorý sa ľahko aplikuje aj na menej dostupné miesta. Pamätajte, dobrou starostlivosťou o vašu zbraň výrazne predĺžite aj jej životnosť a dobrú funkčnosť.


Nabíjanie zbrane pomocou loading tool

KSC CZ-75 je stavaná pre plyn HFC134a. Na jedno normálne naplnenie (cca 3 sekundy) vystrieľam zhruba dva zásobníky. Celkom slušné na blowbackovú zbraň. To či znesie aj silnejší plyn HFC22 ťažko povedať, zatiaľ som to neskúšal a radšej ani nebudem. Moje odporúčanie – nikdy nepoužívajte iný plyn ako predpísaný výrobcom, môžete tak vašu zbraň poškodiť alebo úplne zničiť.


Čo k tomu dodať...

Môj celkový verdikt teda znie: Výborná zbraň pre všetkých airsofťákov, začínajúcich alebo pokročilých. Možno ju použiť ako primárnu zbraň a neskôr aj ako nadštandardnú záložnú zbraň. Ak sa rozhodujete medzi kúpou dlhého manuálu alebo krátkej plynovky, jednoznačne vezmite plynovku. Ja patrím k jednotke Specnaz Slovensko, preto som si vybral práve CZ-75, ktorá je môjmu rodnému kraju najbližšia. Ďalším kritériom bola cena. V ČR je to myslím najlacnejšia blowbacková plynovka na trhu.

WinterWolf

Komentáre

11.10.2003 To: Geo

WinterWolfWinterWolf
Hej, mas pravdu, ja mam ten isty problem. Blowback mi nefici, zasekne sa a musim to dotiahnut rukou. Ale prisiel som na zavadu. Vymenil som si zasobnik z kamosovej a vsetko je good. Kukni na to gumenne tesnenie na zasobniku (to okienko kade prudi plyn) Ja som ho nemazal, guma sa zmrazovala ako tade isiel plyn a popraskalo mi to a nasledne sa to zvacsilo, takze plyn neprudil do blowbacku, ale utiekol do stran. Vyriesil som to kuskom izolacky a slape v pohode. Skus a uvidis. A ved ked ma dva mesace tak ju daj reklamovat, nie?? Ja sa chystam spravit to iste, ale do Prahy nechodim tak casto :-)

11.10.2003 Je super, ale...

GeoGeo
Celkově s tímto článkem souhlasím, mě se ale po dvou měsících používání stala taková věc... ČZtka je na první pohled úplně v pohodě ale při střelbě zlobí blowback systém - nevím čím to je. Pistolka je udržovaná, mazaná správným olejem, krmená správným plynem... Dal jsem ji do opravy a uvidím. Nenašel jsem žádnou mechanickou chybu, možná to bude v tzv. úderníku - asi slabá pružinka nebo co. Prostě když střílím, blow back se zasekne a nejde znovu vystřelit, i když mám dost plynu. Jinak vřele doporučuji, je to nejméně poruchová zbraň, alespoň podle prodejce.

Novinky a zľavy emailom