Postavte si svojho hejkala

19. 10. 2003

Tu uvádzam len jeden z mnohých možných spôsobov stavby, ktorý som použil ja a ktorý sa mi osvedčil. Neberte to teda ako definitívne. Plus ospravedlňujem sa niektorým ktorým možno môj návod bude miestami pripadať ako pre blbcov.

img

Základné potreby sú uniforma (blúza + nohavice, len blúza alebo kombinéza), ihla, niť, sieťovina, veľa vrecoviny (aspoň 10 m a musí byť riedko pletená aby sa dobre párala), farby na textil, molitan, pevná zelená alebo maskovaná látka.Pvní vec, ktorú musíte urobiť, je rozmyslieť si, ako budeme hejkala nosiť. V podstate ide o zváženie, či budeme tvoriť převlečník cez uniformu alebo budeme hejkala robiť priamo na uniformu, ktorú budeme nosiť neustále. Z osobných skúseností mi príde výhodnejší převlečník, pretože v hejkala je pekelné teplo a tak možnosť zložiť ho príde vhod. Samozrejme aj v prípade dažďa a iných vecí nie je zlé mať možnosť ho sňať.Ak máme vybrané, musíme sa rozhodnúť, aký podklad použijeme. Ak kombinézu alebo BDU a ďalej akú pokrývku hlavy. Ak klobúčik, šiltovku alebo kapucňu pripevnenú ku zvyšku. Kapucňa je dosť praktická, dobre splýva a navyše sa vám nebudú nite búchať po krku, čo je dosť nepríjemné.

Základ máme vybraný, teraz pristúpime k farbeniu vrecoviny. Vrecovinu je potreba pred jej spracovaním nafarbiť. Osvedčili sa mi uplně normálne farby Dúha a listová zeleň od fy. Iberia. Farby sú samozrejme veľmi dôležité. Nemali by byť medzi sebou nijako kontrastné. V prípade AS je potrebné si tiež uvedomiť, kam ho budete používať. Na druhú stranu je pekné mať dokonalého hejkala do jedného prostredia, ale ak budete inde nebude to ono. Ak teda nechcete robiť hejkala viacero jenejlepší si urobiť univerzál v decentných odtieňoch zelenej a hnedej.Dobré farby sú tieto:
1)Dúha zelená 50% + hnedá 50%
2)Dúha zelená 25% + hnedá 25% + olivová 50%
3)Dúha zelená 50% + olivová 50%
4)Čistá farba "listová zeleň" Iberia

Vzhľadom k univerzálnosti nášho hejkala by som urobil tak 1/3 vrecoviny nejakým "vyblitým" odtieňom zelenohnedé. Ten budeme dávať naspodok. Teraz prejdeme k tej zaručene najnudnejší časti - páranie vrecoviny. Vrecovinu je potreba rozdeliť na jednotlivé vlákna. A to tak, že úplne. Je to veľmi zdĺhavá a nudná práca, ale výsledok stojí za to. Vlákna potom narežeme na dvojnásobnú dĺžku "chlpov" ako chceme mať výsledne. Je dobré urobiť aj iné dĺžky. Napríklad na rukách kde hrozí, že si ich pri plazenie prišliapnete, je urobiť kratšie.Ďalším krokom je príprava podkladu, na ktorý budeme pripravenú vrecovinu nadväzovať. Najskôr upravíme blúzu (budem počítať s použitím štandardnej US BDU). Odparí dolné vrecká. Do tých rovnako v ľahu nemôžeme a spôsobujú len zbytočné zachytávanie o porast pod. Namiesto nich si urobíme dva pláty z molitanu a látky a tými miesta na spodu vystužíme, lebo budú silne namáhaná práve pri plazenie a podobných aktivitách. Rovnako tak vystužíme lakte a predná časť nohavíc.

Ak budeme používať kapucňu, zostrojíme teraz práve tú. Najjednoduchšie je zohnať si nejakú inú alebo napr. Zo starého M-65 Parkera alebo si ušiť vlastné. Nie je to nijako náročné. Ide len o dva kusy látka zošité k sebe. Kapucňu potom prišijeme k blúzke. POZOR!!! Musí to byť veľmi pevne zošitý inak sa kapucňa odtrhne. Bude na nej veľa materiálu a až bude visieť mohla by sa odtrhnúť! Ďalšie úpravou bude všití maskovacie sieťky do kapucne. Našijeme zvnútra, aby sieťka visela cez tvár. Odporúčam použiť kúsok suchého zipsu, aby sa dala sieťka zachytiť odtiahnutie z tváre, keď ho nechcete mať prikrytý alebo v noci keď je cez sieťku zle vidieť. Ďalším úpravám sa medze nekladú. Napríklad nie je zlé si dovnútra blúzy našiť vrecká na vybavenie. Napríklad na guličky, zásobníky do záložnej zbrane a podobne.Potom už pripravíme blúzu na nadväzovanie prameňov vrecoviny. Na to potrebujeme práve spomínanú sieťovinu. Najlepšie je nejaká mäkká sieťovina s okami zhruba 2-3 cm širokými. Dá sa použiť aj sieťovina z maskovacie siete. Z tej je nutné odtrhnúť pôvodné maskovanie - maskovací molitan či čo je to za substanciu. Potom ju našijeme na blúzu a nohavice, tam kde chceme mať maskovanie - celý chrbát a zadnú časť nohavíc, ramená, nadlaktie, kúsok ramien spredu a samozrejme to najdôležitejšie - kapucňa.Sieť prišijeme zhruba za každý štvrtý uzol. Vrecovinu nadväzujeme líščí slučkou, teda preložíme a podvlékneme pod sieťovinou a záhybom prestrčíme obaja pramene.

Najskôr nadväzujeme základnú farbu, ktoré máme najviac. Potom nadväzujeme ostatné farby. Ak chceme vytvoriť niečo ako Woodland nadväzujeme rôzne farby v trsoch. Iba listovú zeleň neodporúčam dávať v trsoch. Je dosť kontrastná a tak je lepšie ju mať po troškách. Takto nadväzujeme kým nedosiahneme potrebnej hustoty a farby. Jedna z výhod tohto spôsobu je rýchlosť nadväzovanie a možnosť pridávať alebo uberať farby podľa ročného obdobia. Na ruky a na nohy dávame kratšie "chlpy", aby sme zabránili nechcenému prišliapnutí a podobne.Tým je celý oblek v podstate hotový. Zostáva len vziať von a vyskúšať. Takto napísané to vyzerá celkom dobre, ale je to namáhavá práca a rozhodne časovo náročná.

Vietnam

Komentáre

19.09.2011 prekvapení

Novas35Novas35
Tonhle postup je na mých stránkách Airsoftbroumov.webnode.cz

07.02.2010

bucvabucva
Může mi někdo poradit kde mam sehnat tu sítovinu. Předem děkuji

21.07.2008 Juta

BundeswehrBundeswehr
PRO:Venhauer.J Ahoj juta a pytlovina je to sámé. Můžeš to vzít z pytlů můžeš to koupit a nebo upříst ale to je těžší. PS: Tady je jeden obchod co jsem našel :http://kutil-florenc.cz/group/juta

08.02.2008 Pytlovina

Venhauer.JVenhauer.J
Dobrej, chci se zeptat jestli by mohla byt i normalni pytlovina jako na normalni brambory :-D a nebo tadyta nebo ta co tady pisete. Nevite kde by se dala koupit napr. v jakych obchech tadle co tady pisete... ? predem dik za odpoved.

31.12.2007 hejkal

woytawoyta
Pls neudelal nebo neprodal by mi nekdo po domacku udelanyho hejkala kupovat se mi ho za dva litry se mi ho opravdu kupovt nechce dam tak 700-800 mozna i vic kdyz bude dobrej sem z prahy kdyztak poslete mail dik...

12.03.2007

VodmanVodman
Jsem vodman,ale to nevadi.Tu sitovinu sem pouzil z maskovaci site:) a toho hejkala uz budu skoro mit,jen obravit jutu a prisit...

09.03.2007 SÍŤOVINA

SebinSebin
koukněte se v rybářeskejch potřebách. Já mam teda bílou umělou sítovinu z palet, ale drží dobře.

09.03.2007 vodoman

SebinSebin
snad budeš mít u sebe asi 40 až 60 kč. sítovinu si třeba kup v rybářskejch potřebách a jutu tu už někde seženeš. já sem hejkala postavil celkově za dva dny. hrozně se při práci od něj práší. zejtra ho pudu vyzkoušet. :-)

Novinky a zľavy emailom