Nosný systém ALICE

31. 10. 2003

Skratka ALICE znamená "All Purpose Lightweight Individual Carrying Equipment" čiže vlastne Ľahký viacúčelový nosný systém pre výbavu jednotlivca. Je to modulárny systém, ktorý si môžete nastaviť podľa požiadaviek misie...

img

Celý systém je vyrobený z olivového nylonu, tento materiál je čiastočne nepremokavý a ľahko sa odmoruje. Je ho nevýhody sú, že pri dotyku s ohňom sa roztaví a pri veľmi nízkych teplotách začína byť krehkým. Základ systému tvorí opasok, na ktorý sa pripínajú jednotlivé časti pomocou ALICE klipov (jednoduché klipy). Je takmer nemožné nosiť všetku výstroj na opasku bez nosných popruhov. My, ako tým, sme sa rozhodli pre tento systém, pretože je ľahko dostupný, pomerne lacný hlavne dá sa hocijak upravovať (pôvodne sme chceli britský PLCE systém, ale ten sa oveľa ťažšie zháňa a je drahší). Ďalej si popíšeme jednotlivé časti, ich ceny, rozdiely medzi kópiou a originálom a pod. Ešte by som chcel dodať, že tento článok som písal pre moju slovenskú airsoftovú stránku (ktorá ešte nie je dokončená) a preto sa zameriavam na možnosť kúpenia v našej krajine, ale vždy sa zmienim aj o Českej republike. Ceny sú len orientačné, môže byť medzi nimi niekedy aj veľké rozdiely. Pokúšal som sa nerobiť reklamu pre žiadne konkrétne obchody.

Opasok

Tvorí základ systému. Je vyrobený z tvrdého, málo ohybného nylonu. Je podstatne širší ako normálne opasky a preto nie je u väčšiny výstroje inej ako ALICE možné ju pripevniť na opasok (to sa týka napríklad nožov). Opasok má dva rady dierok, ktoré idú po celej dĺžke opasku. Do týchto dierok sa pripínajú nosné popruhy. Ako každá výstroj, aj tento opasok prechádzal vývojom, najmä zmenou systému zapínania. Najprv to bola akási železná spona, dnes už veľmi zriedkavý model, v obchodoch sa už neobjavuje, ďalej nasledovala umelá spona s iným systémom zapínania, s lepším ako predchodca, tento druh sa zvykne aj nazývať LC-1. Dnešná, LC-2 verzia, má hneď dva vylepšenia oproti svojmu predchodcovi a to znova iný systém zapínania (už nie je možné aby sa samovoľne otvoril, i keď sa mi to ešte nestalo) a má jednoduchší systém skracovania dĺžky opasku. Na Slovensku sa predáva výlučne iba kópia tohto opasku a to za cenu okolo 250 Sk, cena originálu je asi 3 krát vyššia, kópia a originál sa na prvý pohľad ani takmer nadajú rozlíšiť (možno iba v odtieni olivovej farby, niekto hovorí, že sú aj tvrdšie a širšie, ale to nemôžem potvrdiť, pretože originál nevlastním).


LC-1 opasok (kópia) LC-2 opasok (kópia)

Nosné popruhy

tvoria ďalšiu, veľmi dôležitú súčasť nosného systému. Pomáhajú preniesť váhu z bedier na plecia, taktiež udržiavajú opasok v správnej polohe. Pripínajú sa na opasok cez dierky, ktoré sa na ňom nachádzajú. Na nosných popruhoch je miesto na pripevnenie ďalšej výstroje. Na Slovensku sa predávajú iba kópie týchto nosných popruhov, pričom tie sú bez úpravy nepoužiteľné. Pri dlhšom nosení sa samovoľne prestavujú, je to preto, že pracky cez ktoré prechádza popruh majú príliš široký otvor, že by tam prešli aj dva. Ja som to upravil tak, že som niekoľko krát prevliekol cez tento otvor izolačnú pásku, až kým sa prestali samovoľne pohybovať, taktiež som trochu skrivil pracku s kliešťami. Kópie majú tvrdšiu spodnú časť, pri nosení viac režú ako originál. Ten je oveľa kvalitnejší ako jeho kópia, tu odporúčam kúpiť originál, i keď je ho problém zohnať. Na Slovensku sa predáva kópia za okolo 350 Sk, my sme kúpili použité, pravé nosné popruhy z jedného českého armyshopu za 200 Kč., nové za okolo 700 Kč.


LC-1 nosné popruhy

Poľná fľaša s obalom

Je bežne nosenou súčasťou systému ALICE. Väčšinou sa nosia dve fľaše na zadnej časti opasku. Fľaša je vyrobená z olivovej, tvrdej umelej hmoty. U originálu sa (väčsinou) nachádza vo vrchnáku ventil, ktorý umožňuje piť vodu z fľaše aj cez plynovú masku. Do jednej fľašky sa zmestí približne 1 liter vody. Obal je vyrobený pravdepodobne z nylonu, pripája sa na opasok pomocou dvoch ALICE klipov. Vnútri obalu sa nachádza izolačná vrstva, ktorá čiastočne izoluje od zimy, a zabraňuje úniku tepla. Na fľašku a väčšinou nasúva tzv. pitítko, je to vlastne oceľový pohár v tvare fľašky. Má vlastnú rúčku, v ňom je možné zohrievať vodu ale proste používať ho ako pohár. Staršie kópie fľašiek nemali vo vrchnáku tesnenie a preto prepúšťali vodu, takže ak vlastníte fľašu bez tesnenia vo vrchnáku, musíte si ho dorobiť. Taktiež vo vrchnáku nemajú ventil na plynovú masku. Ich obal má odlišný (svetlejší) odtieň olivovej farby, a je lesklejší (dá sa na prvý pohľad rozoznať od originálu), je inač šitý ako originál. Originál fľašky sa na Slovensku nepredáva, dá sa iba kúpiť kópia fľašky s obalom za cenu okolo 250 Sk, v Česku sme kúpili použité originálne fľaše s obalom za cenu 200 Kč.


Fľaša s obalom Pitítko

Sumka M16

Je tiež jednou z často používaných súčastí nosného systému. Vnútri sumky je miesto na umiestnenie troch 30 nábojových zásobníkov do zbrane M16. Po bokoch je miesto na dva útočné granáty L 2. Sumka nie je určená iba na nosenie zásobníkov, môžete v nej nosiť napríklad sadu prvej pomoci, KPZ... Jednoducho všetko, čo potrebujete mať priamo po ruke a nie hľadať to v ruksaku. Sumka sa pripína pomocou dvoch ALICE klipov na opasok. Vo vnútri je vystužená plastom aby sa nekrčila. Kópia tejto sumky je urobená zo svetlejšieho nylonu, ktorý je jemnejší a ľahšie premoká. Taktiež je dosť zle zošitý a po čase sa môže stať, že sa začne párať. Originál je na tom lepšie, je oveľa lepšie zošitý a celkovo kvalitnejší. Na Slovensku sa dá kúpiť originálna, použitá sumka za cca. 190 Sk (odporúčam), nová kópia za cca. 350 Sk v Českej republike sa dá kúpiť aj originál a to za cenu okolo 500 Kč.


Sumka M16 (originál)

M67 buttpack

Alebo tiež nazývaný ,,náprdelák" patrí tiež do nosného systému. Je to vlastne malá poľná. Pripína sa pomocou dvoch ALICE klipov, celkom dozadu na opasok. Ma funkciu malého ruksaku, ale pri behaní dosť skáče preto odporúčam toto: M67 má hore dve ,,oká", odpojte za zadu nosné popruhy od opasku a pripnite ich na M67 cez tie dierky. Tak už nebude až tak skákať a bude ležať vyššie. Ak nemáte na opasku dosť miesta na pripevnenie ďalšej výstroje, M67 Vám to pomôže vyriešiť. Po bokoch má miesto na pripevnenie ALICE výstroje. My vlastníme iba kópiu M67, takže Vám nemôžem tak dokonale popísať aký je rozdiel medzi originálom a kópiou. Jednoznačný rozdiel je vo farbe, originál je lesklejší a tmavo olivovej farby, pričom kópia je skôr hnedej (handrovej) farby. Kópia má vrchnú vrstvu impregnovanú, takže až tak ľahko nepremokne, a vo vnútri má ešte jednu nylonovú vrstvu. Pričom sa mi zdá, že kópia ma aj mierne odlišný tvar ako originál. M67 sa dá utiahnuť dvoma spôsobmi, a to na šírku (hĺbku) a na výšku. Ešte jedna poznámka ku kópii. Sú k nej priložené dosť nekvalitné ALICE klipy, s ktorými sa M67 takmer úplne volne pohybuje po opasku. Ak nemáte pravé ALICE klipy, za ktoré by ste ich vymenili, odporúčam obtočiť klipy izolačnou páskou, až kým nesadnú presne. Na Slovensku sa predáva kópia M67 za okolo 390 Sk, v Česku sa dá kúpiť originál za okolo 1000 Kč.


M67 Buttpack (originál)

Kompasová taštička

Je určená (ako názov napovedá) primárne ako obal na kompas, ale môže byť taktiež použitá pre inú drobnú výstroj, bandáže atď. Ja si v nej nosím maskovaciu farbu na tvár a gumičky na pripevnenie okolitého porastu. Pripína sa pomocou jedného ALICE klipu, väčšinou na pravú stranu nosných popruhov. Nevidel som, žeby sa vyrábala kópia tejto taštičky. Originál sa na Slovensku pokiaľ viem nepredáva, v Česku stojí cca. 120 Kč.


Kompasová taštička

Obal na MX svietidlo

Je málo používaná súčasť. Slúži na uskladnenie amerického MX svetla, aby ste ho mali po ruke. Nemám k dispozícii originál, ale pri kópii sa pripína len pomocou jedného ALICE klipu na opasok, zdalo sa mi to málo, pretože sa to dosť kývalo, tak som tam dal ešte jeden klip. Tu by som ešte chcel dodať jednú vec. U kópie obalu musíte svietidlo predkom nabok, inač to nezavriete. Na fotke originálu (ktoré je nižšie) je baterka prednou časťou vpredu. Takže fakt neviem ako to má byť správne. U kópii trčí tá časť s reflektorom vonku a dosť Vás demaskuje, ja som priložil jeden filter na čierny, tvrdý papier a potom som ho vystrihol v tvare filtra. Pokiaľ mám svietidlo v obale, mám ako filter čierny papier. Má to svoju nevýhodu, že to musíte najprv vybrať ak chcete rýchlo niekde zasvietiť. Kópia obalu sa u nás predáva za bezkonkurenčnú cenu cca. 70 Sk. MX svietidlá sú používané už od čias Vietnamu. Sú to odolné, čiastočne vodotesné svetlá. Obsahujú 4 farebné filtre, červený, modrý, zelený a žltý. Slúžia na signalizáciu. Pričom červený filter je väčšinou stále nasadený. Červené svetlo je oveľa menej viditeľné z diaľky (najmä pre nočné videnia) a neoslepuje až tak ako klasické svetlo, čiže neovplyvňuje viditeľnosť okolia. Vnútri, pod spružinou je ukrytá náhradná kryptónová žiarovka. Svietidlo je napájané z dvoch hrubých 1.5 V batérií (veľkosť D alebo R20). Na Slovensku sa predáva iba kópia a to za cca. 210 Sk.


Obal na MX svieidlo

Poľná lopatka s obalom

Je tiež dosť málo používaná súčasť nosného systému. Skladacia lopatka americkej armády je používaná na kopanie a vyhadzovanie zeminy. Na väčšie ženijné úpravy je však potrebný poriadny rýľ. Táto lopatka je skladacia, s trojbodovým systémom. Rukoväť je trojuholníkového tvaru a príjemne sa drží. Obal sa pripína na opasok pomocou dvoch ALICE klipov, je vyrobený z umelej hmoty. Lopatka ma z jednej strany zárezy a dá sa použiť ako núdzová pílka. Na Slovensku sa predáva kópia tejto lopatky za okolo 450 Sk a obal na ňu za 110 Sk, v Česku sa dá kúpiť použitá, originálna lopatka s obalom za cca. 570 Kč.


Lopatka s obalom (originál)

Správne zapnutie výstroje

1. Všetky súčasti sú pripevnené na opasok rovnakým spôsobom. Opasok sa zastrčí pod klipsy, ktoré sa potom stlačením nadol zaklapnú.2. Presvedčte sa, či je svorka správne zapnutá, ako to vidieť na ľavom obrázku. Napravo nie je svorka zaklapnutá.3. Po správnom zapnutí je dobré všetky puzdrá zaistiť drôtikom, aby sa neposúvali alebo neodpadli pri intenzívnej činnosti.Usporiadanie ALICE systému

Nosný systém ALICE si môže každý postaviť podľa vlastných potrieb, pre tých ktorý nevedia čo a kde, tu je moja zostava, ktorú používam:


(Ospravedlnite ten M67 buttpack, ale nemal som narýchlo obrázok, tak som sa ho pokúsil nejak nakresliť)
Nosné popruhy (1), Sumka M16 (2), Poľná fľaša s obalom (3), Kompasová taštička (4), M67 Buttpack (malá poľná) (5).

Preferujem nosiť dva poľné fľašky, čiže 2 litre vody, v lete to za deň v pohode vypijete (to je štandard). V sumkách nosím rôzne veci, čo potrebujem mať hneď po ruke (balíček prvej pomoci, švajčiarsky nožík, maskovacie potreby, Airsoft zásobníky...) Keď predpokladám, že zostanem v lese až do noci, tak si na ALICE pripnem aj obal so svietidlom. Sú ešte aj iné súčasti systému ALICE, ale tie sú už veľmi málo používané (napr. taštičky na iné druhy streliva). Nepriamo tu patrí napríklad, poľná fľaša na 2 litre, dá sa síce na opasok pripnúť, ale väčšinou sa na opasku nenosí, ale na ruksaku ALICE. Ten je taktiež súčasťou systému.

Ruksak ALICE

Je výborný ruksak, ktorý je súčasťou systému ALICE. Bežne sú používané dva typy a to: Medium a Large (stredný a veľký). Pri obidvoch je možné použiť nosnú konštrukciu, ktorá uľahčí nosenie, rovnomerne rozmiestni váhu a hlavne sa ruksak len veľmi málo dotýka chrbtu, čo môže byť najme v lete veľkou pomocou. Pri Medium ruksaku si môžete konštrukciu odobrať, ak beriete málo výstroje. Pri Large verzii je nutné mať stále konštrukciu. Oba ruksaky sa zapínajú rovnako, pomocou dvoch nastaviteľných popruhov a jedného opasku okolo bedier (ten jednoznačne odporúčam dobré utiahnuť a zapnúť, pretože prenáša časť nesenej váhy na bedrá a uľahčuje nosenie. Ruksaky majú mnoho miest na pripojenie ďalšej ALICE výstroje. Kópie tohto ruksaku sa nevyznačujú veľkou kvalitou (mäkký nylon, zlá konštrukcia, zlý odtieň...) Na Slovensku predávajú použité originály Medium za cca. 1900 Sk, Large za cca. 2300 Sk (neviem aké sú momentálne ceny v Českej republike).


Ruksak ALICE Medium Ruksak ALICE Large

Tak, to je zatiaľ všetko. Dúfam, že sa Vám článok páčil.

Adno

ZDROJE: kniha Prežíť (Len Cacutt), obrázky boli použité z internetových armyshopov (www.Arbull.cz, www.armyshop.cz, www.USarmy.sk).Komentáre

22.11.2003

EbolaEbola
2 Satanda:souhlasím..

21.11.2003 ...detail...

SatandaSatanda
Nepřekážejí vám ty flašky na lokty? Mě jo, tak je raději nosím vzadu

09.11.2003 Podpis

AdnoAdno
teraz je to ok, ale preco tam je podpis ADAM ??? Nic v zlom ale nemohli by ste to zmenit na ADNO ??? Ale neni to take podstatne...

08.11.2003 Naprava

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Dnes jsme na webu uverejnili puvodni clanek o nosnem systemu ALICE. Samozrejme se souhlasem autora. Omlouvame se ctenarum za predchozi pirackou verzi.

07.11.2003 a. práva

JaravorJaravor
Adno: Nic ve zlém, ale myslím, že na www.airsoft.cz je jasně uvedeno, že ve stejným znění to nesmíš nikde zveřejnit.... Ale když to trochu změníš (pár slov), tak to snad pude.

05.11.2003

AdnoAdno
Pravdaze, si to mozete ponechat len dajte moju verziu...

03.11.2003 Podvody

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Velice nas mrzi, ze nam opet proklouzl opsany clanek. Posledni dobou se nam zda, ze internetova anonymita je dokonale zneuzivana podvodniky. Prosim autora skutecneho clanku, zda by zde nemohl byt umisten jeho originalni. Autor teto kopie byl na tuto skutecnost upozornen a zrejme se rozhodl neodpovidat na maily.

03.11.2003

AdamAdam
No,nechci kálet na cizí hlavy, zvlášť když já sem sem poslal jen jeden článek,ale co vás to lidi poslední dobou popadlo psát stylem Ctrl+C a Ctrl+V ?To už lepší nic než tohle Xo/

Novinky a zľavy emailom