Kolimátor - viac ako užitočný pomocník pre streľbu

30. 03. 2006

Nikdy som sa s týmto pojmom (vedome) nestretol, až v airsoftu. Pritom sa jedná o celkom praktický doplnok k takmer akékoľvek zbrani, však občas sa mi zdá, že jeho úžitok ich inými hráčmi stále podceňovaný ...

img

Keď som si kupoval svoju prvú zbraň (dlhý manuál) z druhej ruky a čítal som v inzeráte, že cena je vrátane kolimátora, tak som sa domnieval, že sa jedná len o akési "módne príslušenstvo" k zbrani, aby vyzerala viac "akčnejšie".

Na prvý pohľad to tak naozaj je. Je pravda, že som si pod pojmom kolimátor predstavoval skôr prídavnú baterku alebo laser (kľudne sa mi smejte, dnes sa tomu už tiež smejem, ale zas tak ďaleko od pravdy som nebol :-), takže ma "taký to sklíčko" málinko zaskočilo. K tomu sa pridalo sklamanie, že predávajúci majiteľ musel zložiť z pušky zadnej mieritko, aby bolo do kolimátora vidieť a následne sa tak drobné vec ako zadné mieritko stratilo.


Mierenie skrz kolimátor

Po prvých pár desiatkach výstrelov som zistil, že kolimátor vôbec nie je na škodu. Pamätám si ešte na streľbu zo vzduchovky, kde sa prejavovala má akási zraková demencie, kedy som nebol schopný neustále sledovať mušku, aby bola zarovnaná a cieľ. Má oneskorenie medzi ostrením na blízko a diaľku bola jednoducho príliš veľká a nechcel by som sa vtedy vidieť pri streľbe na pohybujúce sa terč.

Kolimátor úplne nečakane tento môj (a nielen môj) handicap odstránil a odvtedy naň nedám dopustiť. A v čom spočíva jeho čaro? Je to až diabolsky jednoduché. V kolimátora je zdroj svetla (dióda), ktorá je namierená proti špeciálny šošovke. Farbu diódy si moc voliť nemôžete. Na trhu som videl snáď len červenú, zelenú a modrú. Žiadny vplyv to ale na streľbu nemá. Snáď len keď mierite na cieľ, ktorý má rovnakú farbu ako svetlo diódy, tak sa vám môže strácať.

Sklíčka sú mierne tmavo sfarbená s antireflexnou úpravou, kvôli nežiaducemu odrazu svetla, ktoré by vás ako strelca mohlo v úkryte prezradiť. Pretože zdrojom je iba bodové svetlo a priemer kolimátora je naschvál dostatočne malý, aby ste do neho nemohli vidieť oboma očami, stráca sa plastický vnem zdroja svetla (ale plastický vnem okolia je zachovaný!) A odraz sa javí ako v nekonečne.


Asi najlacnejší variant pre manuály - Gamo Direct Point

Ak hýbem hlavou, tak sa bodka pohybuje po sklíčku, takzvane kolimuje. Ako je známe uhol dopadu = uhol odrazu a kým sa nepozriete dostatočne vedľa, tak bodku uvidíte neustále na cieli.

Pre správnu funkciu je potrebné kolimátor pred "ostrou streľbou" takzvane nastreliť. Tento termín vyvoláva potutelný úsmev a je často nástrojom vtipov na nováčikov, ktorým je porazené, nech si požičia kamarátov zbraň a pošle z neho pár gulí priamo do sklíčka. Dúfam, že väčšina začínajúcich hráčov airsoftu je dostatočne inteligentný a nenechá sa takto rozhodiť. V skutočnosti je tým myslené, že zamierite kolimátorom na nejaký cieľ a vystrelíte. Keď budete sledovať dráhu guličky, tak vám musí ísť "vnútri" červené bodky. Ak tomu tak nie je, tak musíte pomocou dvoch nastaviteľných skrutiek nastaviť polohu bodky a takto pokračujete, kým nebudete s výsledkom spokojní. Samozrejme, že v airsoftu nemožno počítať s nejakou prehnanou presnosťou, veď koľkokrát sa stane, že každá piata gulička letí úplne niekam inam. Je na každom nás, ako máme silné nervy a presné oko :-)

Základné druhy kolimátorov sú dva - otvorený (napríklad OKO, ktorý používa naše URNA) a tubusový (uzavretý, kde je asi najznámejším zástupcom americký Aimpoint), ale obaja fungujú na rovnakom princípe. Zaujímavou skutočnosťou je, že armádne jednotky používajú skôr tubusové a policajné jednotky otvorené, čo nahráva úvahe, že nejaké výhody v rôznych prostrediach musia mať. Mojím odhadom je, že tubusové sa viac hodí do prírody a všade tam, kde hrozí zanesenie špiny. Z tohto dôvodu sú tiež tubusové kolimátory často vybavené odklápacími krytkami, ktoré zabezpečia ochranu šošoviek.


Tubusový kolimátor AimPoint

Naproti tomu do otvoreného kolimátora sa všetky nečistoty len hrnú a nie je od veci ho občas oprášiť. Cena otvorených kolimátorov je však v priemere nižšie ako u tubusov.

Upevnenie na zbraň sa robí najčastejšie pomocou montážnych krúžkov a montážou na nejakú tú lištu, ktorú práve na zbrani máte. Väčšina predajcov vám ochotne poradia, aké máte možnosti pripevnenia vami vybraného kolimátora práve na vašu zbraň. Výnimkou sú niektoré lacnejšie kolimátory, ktoré sa hodia len na obmedzený okruh zbraní a upevnenie nie je práve najspoľahlivejšie. Asi najznámejším z tejto skupiny je kolimátor Gamo DirectPoint, ktorý sa montuje prevažne na manuály za také titernej výbežky - stačí trocha neopatrnosti a šesť stoviek vám leží niekde v lese.

S upevnením súvisí jeden celkom dôležitý atribút a tým je výška kolimátora na zbrani, respektíve rozdiel medzi osou hlavne, osou kolimátora a osou oka v najpohodlnejšej pozícii pri mierení. Predávajú sa vysoké aj nízke montáže a je len na vašom výbere, ktorú zvolíte a ktorá vám bude vyhovovať. Vždy uprednostňujte pohodlie streľby, aby ste sa nemuseli pri streľby krčiť, alebo aby ste si nevyťahovali krk.


Tuzemský otvorený kolimátor Oko

Všeobecne sa najviac používajú vysoké montáže, ak zbraň nemá nejakú prepravnú rukoväť, ako napr. M16ky. U niektorých zbraní typu M16 ide však táto rukoväť odmontovať a pod ňou je RIS lišta, presne robená na vysokú montáž. Často sa tiež zmieňuje problém, že kolimátora prekáža nejaká časť zbrane ako je pôvodný muška, RIS box na baterku atď. Všeobecne platí, že pre mierenie táto prekážka nevadí, ale je dôležité si uvedomiť, že čiastočne prichádzate o jednu z výhod kolimátora a to plastickej pozorovanie cieľa (pozri. nižšie), nehľadiac na to, že niektoré labilnejší povahy môžu tieto prekážky naozaj vytáčať :-)

Zásadnou výhodou oproti mechanickým mířidlům je, že cieľ sledujete oboma očami. Tento fakt ovplyvňuje niekoľko optických zákonov, ktoré hovoria väčšinou v prospech strelca. Najprv tým, že nemusíte zatvárať jedno oko ušetríte nejaký ten zlomok sekundy a čas beží v boji prekvapivo rýchlo. Ďalšie a asi najväčšou výhodou je, že sledujete cieľ z dvoch horizontálne umiestnených bodov (očí), takže obraz získava plastickosť a preto sa oveľa lepšie odhaduje vzdialenosť a všeobecne vidíte lepšie (rozoznáte nepriateľa alebo prípadné prekážky v streľbe ...). Tiež neprichádzate o vymoženosť menom periférne videnie, takže vás nepriateľ nemôže len tak ľahko prekvapiť z boku. Ďalej je tu otázka bezpečnosti pri streľbe za pohybu - vidíte "periférne" kam šliapete a kam prípadne slitna.


Holografický kolimátor EOTech

Vďaka odrazu bodky na sklíčku vo zdanlivom nekonečnu ju máte stále dostatočne ostrú, nech mierite 10 m alebo 50 m pred seba, takže oči zaostríte iba na cieľ a pálite. U starších osôb a u mňa sa práve prejavuje zhoršená schopnosť akomodácie očnej šošovky - tu tento problém odpadá. Veľkou výhodou je tiež mierenie v tme, kedy mechanické mieridlá majú často práve tmavú farbu (ak si ich nejako neupravíte) a pri streľbe je nenájdete, takže musíte páliť od boku, alebo "mieriť hlavné". Jasne svietiace bodku kolimátora uvidíte aj v tej najväčšej tme.

Stretol som sa aj s pár negatívnymi vlastnosťami, rovnako ako u každej veci. Práve pri mierení v tme vás okamžite prezradí svietiaca dióda, takže nepriateľ vie, kde približne máte hlavu a vie kam má páliť. Navyše intenzívne žiariaci bod vášho kolimátora je v noci dosť nepríjemný a čiastočne znižuje efekt "nočného videnia", ktoré ľudské oko po určitej dobe vo tme dokáže navodiť. Na druhej strane je potrebné povedať, že kvalitné kolimátory majú možnosť nastaviť intenzitu jasu bodky (7 - 11 úrovní), čo tento problém anuluje. Skoro neviditeľná bodka vo dne, je až dosť veľká v noci. Kto vyskúšal, tak určite vie o čom hovorím.


Ďalší kolimátor AimPoint

Ďalšie negatívum je to, že za ostrého slnka sa môžete prezradiť odrazom "prasiatka" od prednej šošovky. Toto platí najmä u lacnejších modeloch bez antireflexnej úpravy predného sklíčka.

Tiež som sa zaujímal o právnu stránku celého zariadenia. Ako je všetkým známe, tak v SR je zakázané na zbrane montovať rôzne lasery, ktoré teoreticky majú tú istú funkciu ako kolimátory. Ale v našom právnom poriadku sa rozlišuje, či mieriaci zariadenie vysiela dopredu nejaké lúče (svetlo), alebo nie. Vzhľadom na to, že kolimátor nie je primárne určený na zacielenie pomocou priameho svetla, ale len jeho odrazu, nepatrí do kategórie zariadení, ktoré sa nesmie montovať na zbrane.

Zhrnuté a podčiarknuté - kolimátor je skvelá pomôcka, ktorá vám v niektorých horúcich chvíľach boja môže výdatne pomôcť. Uvádza sa, že cvičený strelec pri prechode z mechanických mieridiel na kolimátor dokáže zefektívniť (tým sa má na mysli rýchlosť streľby pri rovnakej presnosti) svoju streľbu až o jednu tretinu. U netrénovaného strelca môže byť efekt až dvakrát vyššia !!! To je myslím jasný dôkaz užitočnosti tejto vecičky, ktorá nie je ani tak drahá, ak nám bude stačiť niektorý z tých lacnejších airsoftových modelov. Originálne kolimátor za desiatky tisíc je totiž pre airsoft celkom veľký komfort.

Nydrleon

Komentáre

13.04.2011 Re: Patronus

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
U nekterych zbrani je videt, ale na funkci kolimatoru nema vliv. Predni miridlo neni nutne a pokud Vam vadi napr. u M4, lze pouzit toto: http://www.airsoftguns.cz/detail.php?&id=1374

13.04.2011

PatronusPatronus
Prosím Vás, v kolimátoru má být vidět přední muška nebo ne? Pořád si nejsem jistý. Děkuji.

26.06.2008 kolimator

arconarcon
Přidám trochu zkušeností na téma kolimátor. Jako první zbraň jsem měl FAMAS SV v manuálu, a na radu kamaráda jsem koupil kolimátor 1x30 za cenu v podstatě stejnou jako zbraň, hahaha. Na první akci jsem ocenil přilepené "předsklo", které ochránilo kolimátor od zásahu, protože jsem "jednooký" takže dávat krytku nelze, muhehe. Ale co jsem ocenil nejvíce, byla rychlost jakou jsem byl schopen zamířit hned první střelu (u mnuálu velmi podstatné) a to i za chůze a prakticky na libovolnou vzdálenost. Muj FAMAS si tím vydobyl své čestné místo když dostal několik AEG díky rychlosti zaměření. Následně cestoval na G36C kterou jsem měl krátce a zakotvil prakticky na trvalo na mé FN F2000 kterou mám již stále. Je pravdou že jsem laboroval i s scope 4x32, ale stále tomu něco chybělo. Proto moje nynější konfigurace mířidel je pro mnohé směšná (teda dokud nezmáčknu spoušť) a to nad zbraní je nainstalován scope 4x32 dlouhý a nad ním je ještě na RIS (byla fuška ji tam dát) ještě výše uvedený kolimátor 1x30. Přemíření z kolimátoru který je na rychlost a při pohybu na scope který je na přesnou cílenou střelbu, pozorování (náhrada dalekohledu - ten se v brýlích velmi blbě používá) otázka snad zlomku vteřiny. Nejvíce lze tuto kombinaci ocenit v budovách a za šera, kdy klasická mířidla a scope větčinou jsou již nepoužitelná, kolim stále funguje. Jinak na všech těchto optikách mám dané 3mm předskla která chrání optiky, a věřte že když někde strčíte "naslepo" zbraň do okna a ten druhý má 130-150 tak ho sice sejmete, ale vaše optika bude mít hodně šrámů. Už jsem viděl dost rozstřelených kolimátoru. Výroba je jednoduchá, ale lze na to použít i sklad z pracovních brýlí, stačí jen trochu šikovnosti. Je pravdou že FN F2000 v podstatě klasická mířidla ani "nemá" ale i kdyby je měla tak nedám na kolimátor dopustit.

28.05.2008

Dre55Dre55
Asi 7 let strilim soft. Z toho 2 roky jsem strilel klasiku tj. miridla a 5 let pouzivam kolimece. Pokud se vyjadrim pouze k Softu. Padaji tady nazory, ze kolimec je lepsi jen na kratke vzdalenosti...no a v softu snad nekdo z vas strili dal nez 100m, kdyz to hooodne prezenu?! Prumer strelby bude nekde kolem 40m. A to je dle meho dost kratka vzdalenost. Neni pochyb o tom, ze zkracuje cas mireni cca o 1/3 u bezneho uzivatele. To tak proste je. Uz jen proto, ze si strelec hlida pouze 2 (las.tecka,cil) a ne 3 body (hledi, muska, cil). Kdyby to k nicemu nebylo, nevyrabelo by se to a uz vubec by to nepouzivali armady! K tomu, ze muze byt nevyhoda vysoka montaz. Mam na sve M4 RIS monazni listu pridelanou na prenosce, tj. vzdalenost kolimator hlaven je kolem 10-15cm. Vadi to necemu? Absolutne ne. Stejne vsichni pri rychle reflexivni strelbe miri na obrys tela ne napr. na hlavu. Na vzdalenosti 30 m a vice jsou kulicky stejne tak nepresne, ze je to jedno. Ted to srovnavam napr. i s průměrnou tlakovou vzduchovkou, u ktere s montazi trefim na 100m sisku. Pokud mam cas na kvalitni nemer pri kratsi vzdalenosti, proste mirim kousek nad misto chteneho zasahu. V noci je nevyhoda odrasu laseru, který muze prozradit a při nizke intenzite. Ja to resim zaklopenim predni kdytky. Nekde zde argumentoval, ze to je hloupost. Ano, pokud vam je jedno, ze jste videt. Osobne kolimec pred prustrelem nechranim a nikdy k tomu ani nedoslo . Ted na obranu toho, ze pak neni nic videt. Mam kolimec dobrych 20-30cm od oka a stále koukam obema. Leve oko vidi cil, prave zamerny bod a navic obe dve vidi vsechno kolem me. Tj ve vysledku porad vic nez s jednim okem zavrenym a druhym na miridlech, ale beru, ze zdvojene videni kolimace, ktere to zpusobuje muze vadit. Ve vysledku tech „par lidi“ co ze softu znam po vyzkouseni kolimace jej uz neopustilil. To asi mluvi za vse. PS: Hezkej clanek.

05.01.2008

aepaep
Ahojte mam takovy dotaz. Na tech obrácích v recenzi je kolimec pripevnenej na tusim MP5 SD3 od UHC a chci se zeptat(jestli to teda nekdo vi) jestli tam ten kolimec de pridelat jen tak nebo musim koupit montazni listu a az pak kolimec!!! :) diky

27.12.2007

jakkocjakkoc
No taky bych řekl že to je dost nevhodný dát tam CD

22.11.2007

airTrixiairTrixi
jo no s tim cédé nesouhlasim...sice kolimec nemám ale CD rozstřelim glockem od TM z cca 10m...takže jestli máte svůj kolimec rádi tak radši CD nedávejte:)

16.11.2007 Ochrana CDčkem

FutureXFutureX
Tak s tim CDckem to neni pravda, chtel jsem to tak udelat ale rikal jsem si ze to jeste radej otestuju, a a hle...prostrelil jsem to i manualni CZ75tkou od Marui

Novinky a zľavy emailom