Ako si vybrať zbraň?

08. 03. 2005

Airsoftové zbrane a výstroj, poťažmo airsoft všeobecne, nepatrí práve medzi najlacnejšie druhy športu, čo sa týka finančných nárokov na výzbroj i výstroj, takže by sme pri výbere toho či onoho mali dbať na niekoľko hlavných hľadísk výberu ...

img

Výber airsoftové zbrane nie je jednoduchou záležitosťou a mali by sme mu venovať dostatok času, aby sme za pár týždňov nepredávali svoju zbraň o niekoľko desiatok percent lacnejšie, ako bola jej nákupná cena, len preto, že som za tento čas zjisitli že nám zbraň nevyhovuje. Preto je potrebné si pri výbere zbrane odpovedať na niekoľko zásadných otázok.

Výber primárnej zbrane

1. Manuál, plynovku alebo elektriku?

Airsoftové zbrane sa vyrábajú v troch možných prevedeniach, ktoré sa medzi sebou líšia cenou, kvalitou, veľkosťou, ale predovšetkým spôsobom, akým je gulička vystrelená z hlavne. Zbrane máme manuálne, plynové a elektrické, čiže AEG - Airsoft Electric Gun. Najlacnejšie sú zbrane manuálna, ktoré sa dajú kúpiť už za 30 €. Potom sú zbrane plynové, ktoré sú k dostaniu už od 69 €. Najdrahšie sú zbrane elektrické, ktorých základná cena začína zhruba na hranici 299 €. Kvôli rozsiahlosti si každú túto kategóriu rozdelíme zvlášť.

a) Zbrane manuálny

Zbrane manuálne sú väčšinou vyrobené z menej kvalitných materiálov, čomu tiež napovedá cena a pred každým výstrelom je potrebné zbraň znovu natiahnuť. Natiahnutie zbrane sa vykonáva stiahnutím piestu do zadnej polohy. Tým ztlačíme aj pružinu, ktorá sa po stlačení spúšte uvoľní a "vystrelí" piest do valca, ktorý tlakom vzduchu vystrelí guličku z hlavne. Natiahnutie piestu sa vykonáva podľa druhu zbrane buď záverom, alebo takzvanú T-pákou, alebo niečím ako R.I.S. rukoväte. U brokovníc je to takzvaná pumpa. Manuálne zbrane sú vhodné skôr pre začiatočníkov, prípadne ako menej výkonná záložnú zbraň. Manuálne zbrane sa ďalej delia na dlhé a krátke manuály. Krátkych manuálov sa vyrába nespočetné množstvo, z ktorých najlepší je vz.61 od firmy Tokyo Marui, takzvaný Škorpion. Táto zbraň je určitým kompromisom medzi dlhou a krátkou zbraňou, ale ja ju zaraďujem skôr k tým krátkym. Niektoré krátke manuálne zbrane sa vyrábajú tiež vo verziách Heavy Weight, čo znamená, že v rôznych častiach zbrane, predovšetkým v zásobníku, sú umiestnené závažia, ktoré robia zbraň ťažšie a tým sa ju snažia viac priblížiť reálne predlohe. Medzi dlhé zbrane patrí napodobeniny mnohých zbraní, predovšetkym M16A1, XM177E2, G3A3, L85A1 a niekoľkých málo ďalších. Tieto zbrane sú vhodné ako pre začiatočníkov tak pre pokročilých hráčov, pretože majú už pomerne dobrý výkon a presnosť. Výhodou manálních zbraňou je, že ich prevádzka v činy stanovené nič nestojí. Navyše sa s nimi dá verne napodobňovať tá či ona jednotka. Samostatnou kapitolou zbraní sú pušky, známe ako sniperky. O nich si niečo povieme až ku koncu tohto článku.

b) Zbrane plynové

Plynové zbrane sú veľmi vhodné pre začiatočníkov aj pre pokročilých hráčov. Na našom trhu sú k dostaniu skôr krátke modely, ale vyrábajú sa aj dlhé plynovky ktoré sa k nám nedovážajú z dôvodov malého záujmu zákazníkov. Plynové zbrane sú profesionálnymi hráčmi používané ako záložný vďaka ich presnosti a sile výstrelu. Plynové zbrane pracujú na princípe stlačeného plynu, ktorý sa stlačením kohútika uvoľní zo zásobníka a tým vystrelí guličku z hlavne. Plynové zbrane sú už podstatne drahšie ako manuálne a na ich obsluhu potrebujeme stlačený plyn, ktorý sa predáva v špeciálnych fľašiach. Plyn sa smie používať len originálne, určený pre airsoftové zbrane! Niektoré modely sú vybavené systémom Blow-Back ktorý imituje spätný ráz pri výstrele, rovnako ako u naozajstné zbrane, len s oveľa menšou razanciou. Zbrane opatrené týmto systémom sú však o niečo drahšie oproti základnému prevedení a tiež ich spotreba plným je vyššia. Niekoľko málo plynových zbraní sa vyrába takév celokovovom prevedení. Ich cena je už pomerne vysoká a ak je zbraň vybavená Blow-back je spotreba plynu veľmi vysoká. Ovšem realičnost a správanie zbrane sú už na veľmi vysokej úrovni. U niektorých zbraní je tiež možnosť streľby dávkou, jedná sa predovšetkým o imitácie slávnych Uzi a Macov, ich spotreba plynu je veľmi vysoká, čo však vynahrádza veľmi veľký dostrel a ohromujúci kadencie.

c) Zbrane elektrické

Zbrane elektrické, teda AEG, sú spoločne s výkonnými sniperku tým najkvalitnejším a najvýkonejším náradím pre airsoft. Ich cena tomu tiež napovedá, začína na 299 €. K tomu, aby nám zbraň fungovala, potrebujeme batériu a nabíjač, ani jedno nie je súčasťou balenia, takže je nutné dokúpiť zvlášť. Cena batérie sa väčšinou pohybuje okolo 35 € a cena nabíjačky je minimálne 13 €. AEG pracujú na rovnakom princípe, ako zbrane manuálna, len naťahovanie piestu tu obstaráva výkonný motorček, ktorý svojou silu odovzdáva cez prevody k piestu, ktorý je naťahovaný tam a späť. Elektrických zbraní sa vyrába pomerne veľké množstvo, takže si vyberie naozaj každý. Začali sa vyrábať aj elektrické pištole, ktoré majú však veľmi malý výkon. Všetky AEG majú dva typy streľby a to SEMI a AUTO. SEMI je streľba po jednej guľôčke a AUTO je streľba automatická, zbraň teda strieľa kým nedôjde zásobník. AEG sú vybavené takzvaným mechaboxem. Mechabox je v podstate tvarovaná krabička, v ktorej sú uložené takmer všetky mechanické časti zbrane.

2. Som nováčik?

Ak nie, prejdite hneď k ďalšiemu bodu. Ak áno, tak nie je vhodné hneď kúpiť AEG za mnoho tisíc a potom ju nevýhodne predávať, pretože ma airsoft nebaví a hľadám niečo iné. Pre nováčikov sa všeobecne odporúčajú manuály, kvôli veľmi nízkej nákupnej cene a kvôli tomu, že sa s nimi naučíte hrať takticky a nie len slepo strieľať do vetiev. Ja osobne som odporca Manali, zvlášť modelov od firmy Tokyo Marui, pretože za ich obstarávaciu cenu sa dá kúpiť zbraň plynová ( pozn. AirsoftGuns.cz - lepšia kvalitné manuál, než ak zlá plynovka ). Síce sa jedná o ten najobyčajnejší model slávnej Beretty od firmy STTI, ale napriek tomu sa zbavíme mnohokrát smrteľne dlhého naťahovanie a aj dostrel a presnosť sú o niečo vyššie.

3. Hraji viac CQB?

Ak hráte iba alebo viac CQB, tak by sme mali svoju zbraň vyberať hlavne podľa veľkosti. CQB je skratkou pre Close quater Battle, čo sa dá voľne preložiť ako boj v uzavretom prostredí. Uzavretým prostredím sa v airsofte väčšinou rozumie starým kravínům, sklady, hotelom a podobne. V tomto prostredí sa pohybujeme prevažne po úzkych chodbách a v malých miestnostiach, takže z veľkou puškou by sme tu pôsobili neobratne a hrozilo by riziko poškodenia zbrane o roh, rám dverí alebo čokoľvek iného. Preto je lepšie vybrať si krátku zbraň, ktorá má síce menšiu presnosť, ale na CQB nám napriek tomu nadmieru postačí. z krátkou zbraňou minimalizujeme riziko poškodenia zbrane a budeme s ňou schopní rýchlejšie a bezpečnejšie manipulovať. Medzi najlepšie zbrane na CQB sa všeobecne považujú zbrane radu MP5, P90 a podobne.

4. Hraji častejšie v prírode?

Ak hráte častejšie v otvorenom prostredí, teda v lese alebo iných prírodných lokalitách, je naopak vhodné zakúpiť zbraň väčších rozmerov, ktorá poskytuje väčšiu presnosť ktorú v prírode veľmi využijeme. Dlhá zbraň nám v prírode nebude príliš zavadzať a aj riziko poškodenia je minimálna, ale napriek tomu je nutné dávať pozor na stromy, korene kamene alebo čokoľvek iného o čo by sme mohli zakopnúť a následným pádom poškodiť zbraň. Do otvorených priestorov sa najviac hodí zbrane typovej rady M16, AK, Fa-Mas, Steyr Aug a mnoho ďalších.

5. Akú napodobňujem jednotku?

Ak ešte žiadnu jednotku nenapodobňujú a až sa rozhodujete, prejdi na koniec tohto článku, tam sa dozviete, ako si vybrať jednotku. Potom sa prosím vráťte k tomuto bodu. Ak už máte jednotku vybranú a teraz len vyberáte zbraň, je nutné sa zamyslieť nad Vaším poňatím airsoftu. Je jasné že nikdy nebudete úplne identickí s Vašou reálnou predlohou, ale čím bližšie tým lepšie. Takže ak napodobňujem napríklad U.S.Army za čias Vietnamskej vojny, tak si predsa nebudem kupovať M4, ktorá v tom čase ešte ani nebola na rysovacích doskách. Poobzerajte sa skôr po Thompsonovi alebo M16A1. Vždy je potrebné sa zamyslieť nad tým, či jednotka ktorá kopíruje tú ktorú zbraň používa alebo nie. Ak žiadnu jednotku nekopírujú, máte výber v podstate voľný, ale rovnako je potrebné dbať na už spomínané alebo ešte len nasledujúce body.

6. Budem chcieť zbraň upgradovať?

Ak plánujete u svojej budúcej zbrane zdvihnúť výkon, je potrebné sa zamyslieť akým spôsobom toho chcete dosiahnuť. Ak len chcete vymeniť pružinu za silnejší a tým s upgradom skončiť, je výhodnejšie porozhliadnuť sa po zbrani so zosilneným vnútrom, ako napríklad Classic Army, G&G, Systema, ICS a podobne.

7. Budem chcieť zbraň obesiť nejakým príslušenstvom?

Ak sa chystáte na zbraň pridať nejaké doplnky, ako je potrebné kolimátor, svietidlo, optika granátomet a podobne tak si najprv zistite, či sa na tú či onú zbraň vôbec vyrábajú a ak na ňu idú primontovať. Väčšina príslušenstva sa montuje na takzvané weawer koľajnice. Zbraní ktoré sú už v základe vybavené touto koľajnicou je pomenej, ale predpažbie s týmito koľajnicami sa dá dokúpiť, avšak za hriešne peniaze. Ak sa Vám zdá zbytočné vyhadzovať ďalšie peniaze za nové predpažbie, porozhliadnite sa teda po zbraniach s R.I.S. predpažbím, alebo aspoň raz koľajnicou. Samozrejme najvhodnejšie je kúpiť zbraň s kompletným R.I.S. predpažbím, ale ich ceny sú oproti základným modelom podstatne vyššia. Medzi zbrane vybavené v základe weawer koľajnicou patria takmer všetky zbrane z typovej rady M16, ktoré majú koľajničku skrytú pod transportné rukoväťou a ďalej niekoľko výnimiek ako je AK ??Beta, G36C či 1911 Goverment od Maruzen. Najlepšou voľbou je niektorá zo zbraní typovej rady M16 s kompletným R.I.S. přepažbím, nielen že sa na zbrani je päť koľajnicou, ale tiež sa na tento typ zbrní veľmi dobre Schan príslušenstvo.

8. Kov alebo plast?

Ďalšia zásadná otázkou je či Vám postačí zbraň z plastovým telom alebo vyžadujete realistickejší kov? Plastové telo neznamená že sa rozpadne pri silnejšom vetre, ma takmer rovnakú odolnosť ako telo kovové, pretože kovové nie je až tak úplne kovové. Ide skôr o lisované piliny a rôzne zliatiny. Jediná otázka je, či chcete kovové telo, ktoré vám dodá autentickejšie pocit, alebo telo plastové ktoré vám ušetřší svaly a mnohokrát tiež peniaze.

9. Nové alebo použité?

Ak nemáte dosť peňazí na nákup novej zbrane, alebo sa Vám jednoducho nechce toľko utácet za niečo čo strieľa guľôčky, tak samozrejme existuje možnosť nákupu použité zbrane. Ich ceny sú mnohokrát o desiatky percent nižšie a navyše k nim mnohokrát dostanete aj príslušenstva či upgrade. Mnoho z vecí ponúkaných v bazáre má ešte záruku a je v bezchybnom stave. (pozn. AirsoftGuns.cz - dávajte však pozor na predaj kradnutých alebo uvitř poškodených zbraní.) Stačí len každý deň prechádzať nové inzeráty a hľadať to čo Vám bude vyhovovať najviac.

10. Sniper alebo útočná jednotka?

Tento bod je jedným z najdôležitejších, musíte sa rozhodnúť, či chcete tri hodiny ležať v blate a čakať na postavu v optike alebo behať po lese a kropiť nepriateľa. Každému vyhovuje niečo iné a je najlepšie si oboje najprv skúsiť, ako miniete mnohokrát veľmi ťažko našetrené peniaze.

Výber sekundárne zbrane

Pri výbere sekundárne zbrane platí takmer tie isté podmienky ako pri nákupe zbrane primárnej. Ako najvhodnejší záložný zbraň sa odporúča plynovka, poprípade elektrika. Aj keď ide "len" o sekundárnu zbraň, napriek tomu by sme mali vyberať podľa reálnej predlohy a nesplácávat Všchny dohomady. Opäť sa dá vyberať medzi celokovovými alebo plastovými modelmi. Cenový rozdiel medzi oboma variantmi je už znateľný. Ak patríte k bežnej útočnej jednotke, vystačíte si z krátku plynovky. Ak ste sniper je vhodnejšie sa porozhliadnuť po niečom dlhšom a hlavne s možnosťou streľby dávkou. Či už plynovku alebo elektriku.

Sniper

Sniperování je kapitola sama o sebe. U sniperek v podstate nezáleží na tom, či je to plynovka, manuál či elektrika. Elektrická sniperka je na našom trhu iba jedna. Jej cena podľa mňa nezodpovedá výkonu aj keď vzhľadové je veľmi podarená. Reč je o PSG-1. Ďalšie jej nevýhodou je finančne náročný upgrade, pretože aby dostala tie pravé sniperské vlastnosti, je potrebné vymeniť snáď celý vnútrajšok a jeho výmena za nový odolnejšie je veľmi drahá. Oproti tomu plynové sniperky už v základe dosahujú veľmi slušných výkonov a ich ďalší upgrade je už len otázkou prebytku peňazí. Nakoniec sú tu manuálne sniperky. Tieto pušky sa dajú zakúpiť už za veľmi nízke ceny, ale tomu tiež zodpovedá výkon a celkový dojem zo zbrane. Drahšie modely už majú výkon pomerne vysoký a aj ich spracovanie a odolnosť je mnohonásobne vyššia. Avšak u manuálnej pušky je k docieleniu solídneho výkonu väčšinou tiež nutné upgradovať, ale cena upgradu je o niečo nižšia ako u AEG.

Výber jednotky

Pri výbere jednotky, ktorú budeme kopírovať, sa musíme zamyslieť nad niekoľkými dôležitými výberovými faktormi. Nejde len o to, čo sa nám páči za jednotku. Musíme sa zamyslieť nad ďalšími bodmi, ktorými sú:

1. Pod akým štátom chcem hrať?

Prvý a najzákladnejší otázkou je, pod akým štátom chcem hrať? Každý človek má nejaký svoj obľúbený štát, ktorý obdivuje, a to už z akéhokoľvek hľadiska. Takže si vyberieme stáť a od tejto otázky sa odvíjajú ďalšie.

2. Akú jednotku?

Teraz je nutné, vybrať si niektorú obľúbenú jednotku a začať o nej získavať informácie. Každý chce na začiatku robiť čo najelitnejšej jenotku, ale mnoho ľudí to prejde, hneď po tom čo sa dozvie ceny výstroje, ale to už by sme zachádzali do ďalšieho bodu.

3. Budem mať dosť peňazí?

Ak ste si vybrali jednotku, je potrebné získať niektoré základné informácie o jej výstroji a výzbroji, prípadne aj spôsobu boja a ďalších veciach. Pri tomto bádania, dobre premyslite, či budete mať dosť peňazí na originálne výstroj, alebo aspoň na jej kópiu, ktorá je napriek tomu dosť drahá. Ak nie, vyberte inú jednotku.

4. S kým budem hrať?

Ak už ste si vybrali jednotku, začnite sa po internete rozhížet, po nejakom tíme, ktorý túto jednotku napodobňuje. Ak nikoho nenájdete, alebo je z príliš vzdialeného mesta, máte dve možnosti. Tou prvou je, založiť vlastný tím a dúfať že sa k Vám niekto pridá. Druhá možnosť je, nájsť si inú predlohu.

5. Bude ma to baviť?

Pri výbere jednotky, sa musíme taky zamyslieť, či som si jednotku vybral dobre, vzhľadom k jej zameranie. Tým mám na mysli, či Vás bude baviť napríklad CQB, teda boj v uzavretom priestore. Nie každého tento štýl boja baví a väčšina jednotiek s týmto zameraním má pomerne drahú výstroj, pretože sa jedná prevažne o špeciálnu komanda. Lepšie je si obidva spôsoby boja najskôr vyskúšať a až potom investovať do výstroja a výzbroje.

6. Zoženiem vôbec vhodnú výstroj a výzbroj?

Na trhu je síce veľa AS zbraní, ale nie sú to zďaleka všetky a tak sa môže stať, že jednotka ktorú chcete kopírovať používa zbraň, ktorá sa v AS prevedení jednoducho nevyrába. Výstroj niektorých jednotiek sa Schan tiež veľmi zle, či už kvôli cene, "originalite" či dobe.

7. Doba? Konflikt?

Pred nákupom výstroja a výzbroje si tiež ujasnite, akú dobu či konflikt chcete napodobňovať. Mnoho ľudí napodobňuje napríklad vojnu vo Vietname. Ešte viac ľudí, si ale vybrala jednotku a robí takzvanú modernu. Moderna znamená, že napodobňujú svoju jednotku najaktuálnejšie výstrojou aj výzbrojou, alebo sa tak nazýva aj obdobie napríklad od roku 1990.

8. Chcem vôbec nejakú jednotku napodobňovať?

Hrať airsoft, ešte neznamená kopírovať podľa reálnej predlohy. Pokiaľ Vám ide len o hru, zábavu a odreagovanie a na vzhľade Vám nezáleží, tak Vás nikto nemôže nútiť, nosiť tú a tú výstroj alebo si kúpiť tú a tú zbraň. Ak to však nie je podmienkou pre prijatie do tímu.

Hudzi

Komentáre

24.05.2016 zbran

Ales ZachAles Zach
dopuručuji http://www.airsoftguns.cz/mk1-gnb-kj-works

13.11.2009 hodnocení

sniper bravosniper bravo
davam tomu tak 8 z 10 protoze je to moc dlouhy ale jinak dobry

18.08.2006 Ale jo

SilverEagleSilverEagle
Přiznávám, že článek má určité mouchy, ale na druhou stranu: Napsat kvalitní článek, který je čtivý, a zároveň obsahuje hodnotné informace není zas až taková sranda. Ačkoli některé informace jsou mírně zavádějící, celkově je to docela dobré. Aspoň podle mého názoru.

20.03.2005 Hodnoceni clanku

AndrewAndrew
Uprime receno ten clanek neni moc objektivni (Krátkych manuálů se vyrábí nesčetné množství, z nichž nejlepší je Vz.61 od firmy Tokyo Marui, takzvaný Škorpion - co tohle tam ma co delat? Nebo Já osobně jsem odpůrce manálů, zvlášť modelů od firmy Tokyo Marui - tak tahle veta by tam dle meho nazory taky byt nemusela) ani moc dobre slohove napsany (opakuji se stejna slova nebo fraze brzy zasebou, obcas dost zmatene vetne slozeni). Pokud tohle byl pokus o objektivny profesionalni clanek tak rikam, ze se to nepovedlo. Skoda, napad byl dobry.

18.03.2005 kovový těla

hobit s SDéčkemhobit s SDéčkem
Článek je v pohodě ale chtel bych tady trosku doresit votazku kov nebo plast plastový tela vydržej hodne ale neni to kovprectavte si ze bezite (treba po akci) dolu po schodech kvera mate na zadech a von vam praskne popruh . tezko domyslet co se stane s plastovym telem prinej mensim praske na tom se shodnem vsichni ze jo ?No a co by se stalo kdyby ste meli kovovy telo asi by se vohlo mozna by taky prasklo ale je to mensi sance ze vam kver prezije .To za prvi a za druhy plast je hrozne lehky a neni to realistisky kovovy telo realistický je .A za treti kamos ma AEG od marui takze plast. telo a mel takovou smulu ze narazil na magora kterej mel sniperku s co já vim jak silnou pruzinou ale strelil ho s tim v pravim uhlu primo do kvera asi mi to nebudete verit ale von mu do tela zbrane malou diru (ma ji tam furt )ale s kovovym telem by se mu to nepovedlo . Muj nazor je takovej ze plasty nejsou tak spatny jak tu nekdo rika ,ale nejsou ani tak dobrý . Podle me je lepsi reseni ten kov . FUCKER - uvedom si ze kazda zbran s kovovym telem neni sracka ktera se posrava.Posrat se muze i gun vod marui .

18.03.2005

PyroPyro
To sice jo ,ale furt tady je ten psychologickej efekt. I když mám kámoše co má MP5ku v základu akorát na tom má kolimátor a dokáže s tim vzít skoro každýho! A proč? Protože to neni jenom o nadupanym kvéru ale o zkušenostech a těch von má sakra dost.....

17.03.2005

EbolaEbola
hele myslim,že poslední dobou se už i omladina začíná klidnit a chápe že 110-120 s dobrejma dílama je lepší volba pro peněženku,gun i "nepřítele"

17.03.2005 to: Zaskodnik

PyroPyro
Moje řeč....

Novinky a zľavy emailom