Airsoftové granáty

04. 02. 2003

Používanie granátov v airsoftu má svojich odporcov aj priaznivcov. Jedni tvrdia, že sú nebezpečné a zbytočne priťahujú pozornosť civilistov alebo polícia. Druhí si myslia, že sú zaujímavým spestrením hry a dodajú jej správnu atmosféru.

img

Podľa môjho názoru záleží čisto na dohovore a podmienkach, v ktorých sa akcia koná. Granát nesmie byť tiež nebezpečný a zároveň musí mať aspoň nejaký účinok, aj keď často iba psychologický. Granát musí vyzerať ako granát, pretože nakúpiť desiatky petárd a hádzať ich kamkoľvek, kde budem počuť nejaký zvuk je taky ťažko prijateľné.

Od začiatku čo hrám airsoft, premýšľam ako urobiť čo najjednoduchší, najlacnejší a najúčinnejší granát. Na bojiskách som videl hŕbu Sadrach a iných vymožeností, ktoré mali k tvaru granátu ďaleko. Sadru som zavrhol okamžite, pretože tvar sa z nej tvorí veľmi ťažko, pokiaľ teda nepoužijete dokonalú formu. Ideálnym riešením je podľa mňa použiť papierovú trubičku. Odkiaľ ju získate už určite tušíte - od toaletného papiera. Toho má doma určite každý dosť a aj spotreba je v každej domácnosti slušná :-).

Najvhodnejšie sú užšie a tuhé trubičky, takže až budete vy alebo niekto z domácnosti kupovať ďalšie zásobu, tak vyberajte nielen podľa mäkkosti papiera, ale aj podľa kvality onej papierové rolky.

Trubičku, postavenú na kratšiu stranu, prilepte najlepšie lepidlom Herkules na kartón tvrdého papiera, napríklad z krabice od topánok. Prilepte si ich rovno viac, či nemusíte strácať čas ako lepidlo zhasne. Po zaschnutí ostrihajte papier okolo všetkých roliek a získate tým základné telo granátu.Teraz je potreba trubičku orezať. Výška granátu závisí na druhu petardy, ktorú použijete. Najlepšie sú podľa mňa červené megy. Majú slušný hlukový efekt a taky dostatočnú silu na rozhadzovanie náplne granátu. Ak použijete megu, tak telo granátu zrežte (ostrým skalpelom, aby sa rolka nepromáčkla) asi 6 cm nad dnom trubičky. Teraz dovnútra granátu vlepte sekundovým lepidlom petardy. Dbajte na to, aby bola približne na stredu nech z granátu nie je šiška!Teraz musíme do granátu dať nejakú náplň, ktorá sa bude rozmetávať po okolí. Môžete použiť airsoftové guličky, ale to je dosť drahé. Mne sa najviac osvedčil hrách. Je rovnako veľký ako BB a tiež je dosť tuhý, takže ho výbuch megy úplne nerozšmelcuje. Ak nemáte doma hrách, tak do granátu nasypte šošovku alebo tvrdú kukuricu :-).Hrach nasypte až po okraj a trochu umačkejte. Ak ste použili predvarený, uvarený alebo nakladaný tak môžete granát vyhodiť a začať znova :-). Vystríhajte si z papiera, ktorý ste použili na dno granátu štvorčeky so stranou 5-6 cm. Doprostred si obkreslite pôdorys megy. Kto je dôsledný puntičkár môže použiť kružidlo alebo nulátko, na ktorom si nastaví polomer nameraného priemeru megy posuvným meradlom :-). Vystrihnite otvor kadiaľ potom prestrčíme petardy. Otvor by mal byť o niečo menšia ako je priemer megy, aby v ňom dobre držala. Na okraje rolky naneste lepidlo a papierik nasunutý na megu poriadne pritlačte. Po zaschnutí ho zase dookola ostřihněte.Týmto je vlastne granát plne funkčné. Stačí škrtnúť megou o škrkátko a sledovať výsledok svojej práce. Kto to vyskúšal na svojom prototype tak môže začať opäť od začiatku, kto to vyskúšal vo svojom byte, tak nech radšej ďalší granát nerobí :-).

Škrtanie je v boji veľmi praktické. Zdržiava vás hľadanie škrtadlá po vreckách. Niekto to rieši jeho prilepením na svojej zbraň. My si ju však takto hyzdiť nebudeme.

Každý z vás určite pozná zápalky čo škrtajú o čokoľvek. Krabička stoji asi 4 Sk, takže si ich môžeme nakúpiť dosť. Týmto šírkam odkrojíme hlavičku a tú prilepíme na Škrtacie plochu megy. Pre istotu tam lepím hlavičky dve, pretože tým mám istotu že vzplanú a vznieti aj megu.Teďka si vyrobíme akúsi škrkátko-poistku. Kúpte si šmirgľový papier zhruba o drsnosti škrtadlá vašich zápaliek. Lepšie je kúpiť ten s textilným podkladom, pretože dlhšie vydržia. Na smirkl zo spodnej strany prilepte pruh tuhého papiera o šírke asi 1 cm. Po zaschnutí papier vystrihnite a narežte ho na prúžky o dĺžke asi 4 cm. Potom tieto krúžky v polovici ohnite a po navlečení drôteného krúžku, ktorý si urobíte (alebo môžete v železiarstve nakúpiť krúžky na kľúče) zlepte. Kto chce, aby jeho práca vyzerala lepšie, môže prúžky o rozmere 4x1 cm najskôr preložiť a potom ich oblepiť brúsnym papierom. V tomto prípade bude zlepenie oboch častí prúžku jednoduchšie.Upevnenie škrkátko-poistky na megu prevedieme prúžkom tvrdého papiera. Prúžok bude asi 1,5 cm široký a asi 4,5 cm dlhý. Špendlíkom alebo iným ostrejším nástrojom urobíme po 1,5 cm ryhy, rovnobežne s kratšou stranou prúžku. To preto, aby sme papier ľahšie ohli. Zle sa to opisuje, ale z obrázkov vám to bude úplne jasné. Teraz nasadíme škrkátko-poistku, pritláčanie zohýbaným prúžkom, opatrne na megu a sekundovým lepidlom prilepíme voľné okraje k bokom petardy. Chce to, aby sa vám moc neklepali ruky, pretože malé škrtnutie vznieti zápalky a čo bude potom nemusím už rozoberať. Škrkátko musí byť upevnené tak, aby sa nehýbalo a aby šlo rýchlo vytiahnuť.Pre estetiku ešte obalíme vytŕčajúci časť petardy papierovou lepiacou páskou alebo prúžkom štvrtkového papiera asi 1,5 cm silného. Granátu na vzhľade určite pridá aj natretí farbou. Stačí použiť akákoľvek vodou rozpustná farba. Ja som natrel granáty zelena :-).XmaN

Komentáre

14.04.2012 Dobrý ale moc složité

radekchvejaradekchveja
Jo je to super ale nechápu proč si kupovat sirky a smirkovy papír kdyz na to muzu dat normalni skrtatko. No ale jinak je to dost dobrý plánuju si vyrobit taky takový :).

10.09.2011

UM8R3LL4UM8R3LL4
granát jsem ještě nedělal ale vietnamský kuličky by někdo mohl zkusit

24.05.2010 HMTD v pyrotechnice ?

PredatorCZPredatorCZ
Veškeré tyto granáty považuju za neúčinné, osvědčený způsob je udělat 5-8g HMTD náložku (z materiálu který neprodukuje při výbuchu střepiny, např, dutinky pyrotechnické papírové, nebo plast, pro zhotovení těla granátu použít pořádnou, tvrdou dutinu - něco tvrdšího než od toaleťáku a všechno porádně oblepit izolepou, místo kuliček nebo hrášku radši amonledkové kuličky - jsou tvrdší a těžší, mají dobrý dolet, iniciaci zajistí normální zelená zápalnice - je užitečné zápalnici opatřit nepromokavý obal :), kvůli použití ve vlhku, dále vše porádně slepit a uzavřít a můžeme trhat končetiny..... jinak airsoftové miny.......... doporučuji elektrickou iniciaci - pomocí nástražného lanka, v akci nepřítel při zakopnutí spojí obvod a bum - v praxi to vypadá tak že do rozbušky umístíme elektrický palník, jeho vodiče připojíme na destičku s kontakty, nad ni umístíme další destičku s kontakty, obě jsou přitlačovány pružinou, dráty vedou do 2 sériově spojených 9V bateríí, mezi destičky zasuneme izolační kolík, který je při zatažení lanka vytržen a kontakt spojen, palník roznítí rozbušku, rozbuška udělá bum, naše primární slož udělá bum - můžete použít amatol, dusičnan močoviny nebo něco podobného levného, .... kdo nepochopil má smůlu, o nebezpečnosti nebudu diskutovat nejspíše vám to urve hlavu již při výrobě, tímto se zříkám následků za způsobené úrazy :)

19.04.2010

gago117gago117
tak sem to skusil vyrobit a byl sem mile prekvapen. nasypal sem do toho BB a po vybuchu megy se kule rozlitly na vsecky strany s celkem velikou energii. doporucuje ale misto papirku tam nahoru dat pasek z gumy jak se psalo nekde nize. je to mnohem bezpecnejsi. PS: zajimalo by me jak vyrobit ty naslapny miny. budu rad kdyz se mi nekdo ozve na e-mail.

24.09.2009

JirkaMJirkaM
husty ale lepsi sou naslapny miny: past na mysi ktera triskne do kapsliku (fakt mazec, ale trvalo nez sem vymyslel ja to udelat, aby to toho kdo na to slapne netrisklo pres nohu.

17.07.2009

michalherakmichalherak
Je to opravdu perfektní...:D mám jich vyrobených už 11...:D do každého dávám nejlevnejší a nejlehčí (0,12g) kuličky...s tím hrachem to není špatný nápad ale kule jsou kule...:D

10.05.2009

Pepa30Pepa30
Myslím, že je lepší mít zapalovač v nějaký malý kapsičce. Protože je pravda že v hodně divotý akci se to samo štrtnout může.

15.02.2009

miky2miky2
pokud chcete šrapnel zkuste tam dát kousky plastu já nastříhal víčka od pet lahví a funguje a neublíží

Novinky a zľavy emailom