Recenzia – AK 47 S

21. 05. 2004

Úvodom tejto recenzie zdravím všetkých zarytých airsofťákov a fanúšikov východných zbraní. O kalachu sme tu už toho popísali dosť, ale akosi sa pozabudlo na jeho brata so sklopnou pažbou, ktorý je tiež dosť rozšírený medzi hráčmi airsoftu...

img

V tomto článku by som Vám chcel priblížiť jeho plusy a mínusy v porovnaní s klasickou verziou. O histórii skutočnej zbrane už písať nebudem, pozrite si staršie články :-)


Sklopná pažba Opierková časť

Takže ako som už naznačil, AK-47 S je odnož Kalašnikova líšiaci sa len použitím sklopnej pažby. Airsoftová kópia od firmy Tokyo Marui je naozaj výborne spracovaná. Telo a komplex pod nastaviteľným zadným mieridlom sú z ABS plastu, ktorý je na nerozoznanie od kovu. Ostatné časti vrátane sklopnej pažby sú kovové. Celok dopĺňa perfektná imitácia drevených dielov, predpažbia a pištoľovej pažbičky. Vo vnútri nájdeme kvalitný Mechabox verzie III poháňaný motorom EG 700. Váha celej zbrane je o trochu nižšia ako váha klasického Kalachu (použitím menšej batérie) ale na realite neuberá ani kúsok. Dĺžka hlavne je taktiež rovnaká – 455 mm.V pomerne veľkej polystyrénovej krabici nájdeme rozložený samopal, jeden tlačný zásobník na 70 BB aj s plniacou trubicou, laminátovú tyč na čistenie hlavne a špeciálny kľúčik na nastavovanie predného mieridla.

Sklopná pažba je celá z kovu a je ohybná v dvoch miestach. Keď ju chceme sklopiť, najprv zatlačíme opierkovú časť smerom dohora. Potom stlačíme tlačidlo na ľavej strane sklopky a potlačíme ju smerom dopredu. Poistné tlačidlo zacvakne a fixuje pažbu voči nežiadúcemu posunu. Opačným spôsobom ju vrátime do pôvodnej polohy. Takýto "sklopený" kalach je vhodný najmä pre CQB pre jeho dobrú manévrovateľnosť. Kto má dosť sily, môže ho držať len jednou rukou ako pištoľ :-). Ja osobne som to skúšal ale dlho nevydržím...Sklopná pažba je už od výroby pomerne dosť voľná a hýbe sa, čo môže prekážať pri mierení. Zatiaľ som neprišiel na spôsob ako ju pritiahnuť aby sa nehýbala. V sklopenej polohe je taktiež dosť obtiažne prepínanie režimu streľby.Nevýhoda tejto zbrane je aj použitie malej "ceruzkovej" batérie s kapacitou len 600 mAh. Tá sa vkladá pod veko záveru a je pripojená malým konektorom. Po usilovnom surfovaní som zistil že firma Graupner vyrába takúto istú batériu, ale s kapacitou 1000 mAh. AirsoftGuns.cz ju dokonca majú vo svojom sortimente :-). Nakoniec som ešte zistil že existuje aj 9,6 V 1500 mAh batéria Sanyo, ktorá sa vmestí do tejto zbrane po menšej úprave. Musí sa vymeniť predná plastová časť v ktorej je zabudované mieridlo za kovovú. Potom sa tam vraj táto batéria zmestí. Nemám s tým však až takú skúsenosť takže to nemôžem potvrdiť.


Konektor pre pripojenie batérie

Výhody:

- celokovová sklopná pažba
- lepšia flexibilita pri CQB
- teroristický look ala Usama Bin Ladin :-)

Nevýhody:

- sklopka sa časom uvoľní a začne sa kývať
- málo miesta pre batériu
- sťažené prepínanie režimu streľby v sklopenej polohe


AK 47 S vs. AK 47

Na záver môžem dodať snáď len toľko že táto zbraň je obľúbená najmä pre svoj dobrý image ktorý jej dodáva kovová sklopka. Avšak oproti klasickému kalachu má viac nevýhod ako výhod. Osobne doporučujem klasickú verziu s pevnou pažbou pre uloženie veľkej batérie.

WinterWolf

Komentáre

16.03.2012

Mirosek10Mirosek10
zajimava recenzia :D

30.09.2005 RE:Jak se kejve sklopka?

MrazákMrazák
AK-47S mám už rok. Sklopka se kýve o CCA 1cm nahoru a dolů, do stran se nekýve vůbec. Vertikální výkyv při míření vůbec nevadí,protože když kvér zapřete,nekývá se sklopka vůbec. Měl jsem několikrát možnost porovnat sklopku s pádlem a sklopka mi přišla ve všech ohledech lepší.(kromě baterky přirozeně),ale firma Graupner už vyrábí akumulátor 9,6V 1000mAh,což úplně stačí. Já sám mám SANYO 8,4V 500mAh a na jednodenní akci to vůbec není problém.

06.07.2004

MUNK 1MUNK 1
jak moc se kejve ta pažba a o kolyk cm děkuji

31.05.2004 RE: winterwolf

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Ano, telo ma lepsi zpracovani ruznych detailu i lepsi povrchovou upravu (nastrik). Telo HK Make je minimalne o 50% tezsi nez CA. Z jakeho materialu jsou tela vyrobena bohuzel nevime, spektrometr nevlastnime :-)

27.05.2004 Kovove telo

winterwolfwinterwolf
Co myslite tym pojmom lepsie spracovanie?? Kvalitnejsi nastrek alebo povrchove spracovanie toho tela? Je v tej hmotnosti naozaj vidiet velky rozdiel?? Potrebujem nieco pevne, mam na kalachu nasrobovanu bocnu montaz pre PSOP puskohlad a v tom plaste je to shit. Bojim sa ze to raz odtrhnem aj s puskohladom a kusom plastoveho tela :-) Preto by ma zaujimalo z akeho materialu su tie tela, potreboval by som nieco pevne. Pocul som ze kovove tela najma na M4 alebo M16 lubia "praskat". Sam som uz videl chlapika ktoremu prasklo kovove telo. Nic prijemne.. Ktore z tychto tiel je podla vas z lepsieho materialu? Alebo je to rovnake? To bola last question, uz viac otravovat nebudem :-) Diiky.

24.05.2004 RE: winterwolf

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Telo od CA ma mnohem lepsi zpracovani nez HK Make. HK Make ma zase vyssi hmotnost. Instalace tela CA je vcelku bezproblemova. HK Make jsme jeste neinstalovali.

22.05.2004 Kovove telo

winterwolfwinterwolf
Zdravim vas. Nemate dakto skusenosti s kovovymi telami na AK47 od HK Make alebo CA?? Ktore je podla vas lepsie? Z akeho kovu resp zliatiny je to vyrobene?? Sadne tam vsetko bez problemov? (pani z AirsoftGuns, mohli by ste mi aj vy poradit??) Diky.

Novinky a zľavy emailom