Nezávislý test NiMH a NiCd akumulátorov, alebo ako si vybrať ten pravý

07. 05. 2012

Zaujíma Vás, ktoré akumulátory sa oplatí kúpiť a ktoré nie? My sme ich otestovali a pripravili pre Vás nezávislý test NiMH a NiCd akumulátorov do airsoft zbraní. V tomto teste sa dozviete, ako ktorý akumulátor obstál ...

img

Testované akumulátory


VB Large 8,4V/4600mAh VB Mini 9,6V/1600mAh
FireFox Large 8,4V/4000mAh GP Large 8,4V/3700mAh
FireFox Mini 9,6V/1500mAh VB M15/M4 9,6V/2000mAh
VB Large 8,4V/2000mAh FireFox M15/M4 9,6V/2000mAh
FireFox Large 8,4V/2000mAh APS 9,6V/800mAh
KAN Mini 9,6V/1250mAh Sanyo 9,6V/1700mAh
KAN AK 8,4V/1250mAh PTW M16 12V/2400mAh
GP AK 8,4V/2000mAh X-Cell Large 9,6V/4300mAh

Metodológia testu

Každý z testovaných akumulátorov prešiel tromi nabíjacími a vybíjacími cykly. To preto, aby sa nový akumulátor správne naformátovali a tým poskytoval najlepšie výsledky. Testovaní akumulátorov prebiehalo na špičkovej modelárske dvojkanálové nabíjačke s balancérom Graupner Ultra Duo plus 50. U každého merania sme dôkladne zaznamenali výsledky a tieto dáta sme následne previedli do tabuľky a grafov. Metódou priemerovania hodnôt sme dosiahli výsledky viď. tabuľka nižšie.


Nabíjanie akumulátora VB Mini 9,6V/1600mAh


Vybíjanie akumulátora VB Large 8,4V/2000mAh

Merané hodnoty

1. Spôsob ukončenia procesu nabíjania/vybíjanie

Koncom procesu rozumieme to, ako bolo nabíjanie/vybíjanie ukončené.

Koniec procesu nabíjania označený ako Delta Peak chápte teda tak, že ku koncu nabíjania akumulátora dôjde k poklesu napätia, čo je znakom plného nabitia. V prípade, že máme na nabíjačke nastavený správny Delta Peak, proces sa ukončí vo vhodnú chvíľu. Platí, že ak je nastavený malý Delta Peak, tak sa môže proces ukončiť predčasne, ak je naopak vysoký, tak sa akumulátor môže prebiť a tým poškodiť.

Temperature, teda teplota znamená, že sa nabíjací/vybíjací proces ukončil pri presahu nastavenej teploty akumulátora na nabíjačke. Tá je pri procese nabíjania/vybíjanie stále meraná a zvyčajne nastavená na hodnotu 45°C.

Vybíjanie končiace procesom CutOff Volt, cháp tak, že akumulátor dosiahol hranicu medzného napätia tj. cca 1V na článok.

2. Kapacita akumulátora

Udáva množstvo elektrického náboja, ktorý je schopný akumulátor pojať. Jednotkou je mAh (miliampérhodina), takže batéria s kapacitou napr. 2000mAh dokáže dodávať prúd o veľkosti 100mA po dobu 20 hodín. Kapacita každého článku a tým aj celej batérie starobou pozvoľna klesá.

3. Napätie akumulátora

Elektrické napätie je určené ako práca vykonaná elektrickými silami pri premiestňovaní kladného jednotkového elektrického náboja medzi dvoma bodmi v priestore. Elektrické napätie možno tiež vyjadriť ako rozdiel elektrických potenciálov medzi dvoma bodmi v priestore.

4. Impedancia/odpor akumulátora

Tu platí čím nižšia, tým lepšie a tvrdšie zdroj. Akumulátor s nízkym vnútorným odporom poskytne dlhšiu prevádzku, kedy dodáva plný výkon bez výraznejšieho poklesu napätia. A presne toto potrebujú naše airsoft zbrane.

5. Teplota akumulátora

Rozsah pracovných teplôt je teplotný interval, v ktorom môžu byť akumulátory používané. Na tomto mieste je potrebné zdôrazniť, že je dôležité rozlišovať rozsah teplôt povolených pre nabíjanie, vybíjanie a skladovanie akumulátorov. Rozsah teplôt povolených pre nabíjanie akumulátorov je najmenší a zvyčajne sa líšia pre rôzne metódy nabíjanie. Tento rebríček teplôt udáva výrobca.

Výsledky

Teraz Vás zoznámime s výsledkami celého testu. Nasledujúce grafy a tabuľka zobrazujú výsledky všetkých testovaných akumulátorov. Dáta tvoria výsledné Pre priemerné hodnoty, ktoré sme namerali.


Tabuľka výsledkov meraní


Tento graf popisuje percentuálny nárast/pokles reálnej kapacity oproti udávané výrobcom. Vyššia hodnota je lepšia.


Tento graf popisuje vnútorný odpor akumulátorov. Nižšia hodnota je lepšia.


Tento graf popisuje, koľko mAh si môžete kúpiť za 0,037€. Vyššia hodnota je lepšia.

Z vyššie uvedenej tabuľky a grafov plynie niekoľko nasledujúcich záverov:

1. Nikdy sa úplne nemôžeme spoľahnúť na to, že kapacita udávaná výrobcom zodpovedá kapacite skutočnej.

2. Vnútorný odpor akumulátorov sa veľa líšia, a teda je potrebné vyberať batérie s veľkým dôrazom na tento parameter. Pre zbrane so slabou pružinou postačia akumulátory s väčším vnútorným odporom, ale pre zbrane silne upgradované je potreba akumulátor s malým vnútorným odporom.

3. Pri nákupe akumulátora je dobré sa riadiť aj pomerom cena/kvalita. Je zbytočné kupovať extrémne drahé batérie len kvôli pár mAh navyše, alebo kvôli nepatrne nižšiemu vnútornému odporu. Pri nákupe akumulátora vždy počítajte s tým, že starnutím a používaním bude batéria zhoršovať svoje parametre a bude dobré ju po pár rokoch vymeniť za novú. Nespoliehajte na to, že kúpite drahú batériu a tá Vám vydrží navždy.

Pár slov na záver

Vo vyššie spomenutom teste sme sa Vám snažili sprostredkovať niektoré základné fakty o akumulátoroch typu NiMH a NiCd, o ich nabíjanie, vybíjanie a vlastnostiach. Ďalej sme sa s Vami podelili o namerané výsledky v nezávislom testovaní a pridali sme zopár dobre mienených rád, ktoré Vám pomôžu pri robení nové batérie. Teraz je na Vás ako s tým naložíte. A nabudúce sa tešte na test Li-Pol akumulátorov, ktoré jednoznačne dominujú pri silných upgradoch.

Ak Vás zaujímajú ďalšie informácie ohľadne akumulátorov a alebo Vás zaujíma aký bol pohľad na batérie pred skoro desiatimi rokmi (vývoj ide v tomto odvetví veľmi rýchlo dopredu), tak odporúčame nahliadnuť do článku na tému Ako sa starať o naše akumulátory?, ktorý bol publikovaný v roku 2003.

AirsoftGuns.cz

Komentáre

02.07.2012 ASguns.cz

pablovfpablovf
Takže jedná sa o baterku Hyperion VX G3 11,1V 2200mAh, 35C(tak ako som povedal vysoko kvalitná RC baterka). Na m4 (od AIMTOP) olámala zuby na kolesách a zablokovala hlavu piestu, ktorá sa nasledovne rozlomila. U AK47 (CYMA) v základe u tej tak isto vylámala zuby na kolesách a tiež zablokovala hlavu piestu. Chalanisko čo mi to dáva dokopy tvrdí, že na tej baterke nie je zbraň schopná dať piest do pôvodneho stavu.

27.06.2012 Re:

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
screpheep: S Li-pol akumulatory souhlasime. Jejich vyuziti v airsoftu je cim dal castejsi a jiste v nich je budoucnost. Namerene informace byly dlouhodobe zaznamenavany a pozdeji zpracovany do vyse uvedeneho clanku. Testovani Vami uvedenym zpusobem je casove velice narocne a pro mnoho lidi by to bylo nevypovidajici, protoze kazda upravena zbran ma jinou sestavu. Pokud vsak chcete podobne mereni uskutecnit, radi Vase vysledky zverejnime. Diskuse dle Sanyo 1700mAh je vedena na nasem Facebooku u zverejneni tohoto clanku. pablovf: Test lipolek snad nekdy casem. Dle nasich zkusenosti jiz delsi dobu vime, ze nami nabizene akumulatory VB Power dosahuji skvelych parametru za prijatelnou cenu, coz se o nekterych jinych rict neda. Pri pouziti 11,1V li-pol je dulezity navrh a zhotoveni cele sestavy. Take by bylo dobre uvest presnejsi parametry li-pol a co presne Vam ve zbranich odeslo.

26.06.2012 baterky

pablovfpablovf
Uvítam test tých lipo bateriek, keďže sám využívam lipo baterku VX G3 11,1v (hyperion - originál modelárska) , ktorá mi zničila 2 zbrane. A preto by som sa spýtal čo je nutné vymeniť v mechaboxoch, keď človek používa lipo baterky ? Údajene moja lipo baterka nevracia späť piest a tým drží zbraň skoro stále natiahnutú.

10.05.2012

screpheepscrepheep
Podle mě už dnes nicd/mh akumulátory nemají smysl, lipolky je překonávají ve všech ohledech. Ale když to pominu, tak tenhle test se mi nezdá moc vypovídající. to jestli má akumulátor kapacitu o +/-procent více či méně je jedno, navíc se budou lišit kus od kusu. A třeba ten test vnitřního odporu se mi zdá až podivný. To že 1700mah Sanyo, což je jedna z nejlepších nicd baterek má dvojnásobnej vnitřní odpor než něákej mini firefox se mi moc nezdá. Podle mě by byl lepší nějákej praktickej test, např vzalo by se 5 zbraní s různejma pružinama a u kazdý by se zkusila kadence a výdrž akumulátorů. To by bylo mnohem užitečnější než to co testujete vy.

Novinky a zľavy emailom